Eczacı Ne İş Yapar? Nerelerde Çalışır? Eczacılarda Bulunması Gereken Özellikler

0

Eczacı nedir ve nasıl olunur? Eczacı ne iş yapar, çalışma ortamları ve iş olanakları nelerdir? Nerelerde çalışabilirler?

Eczacı

Advertisement

Eczacı Ne İş Yapar? Nerelerde Çalışır?

Eczacılar, hastalara reçeteli ilaçlar dağıtır ve reçetelerin güvenli kullanımı konusunda uzmanlık sunar. Ayrıca, sağlıklı bir yaşam tarzı sürmek, sağlık ve zindelik taraması yapmak, aşıları sağlar ve hastalara verilen ilaçları denetlemek konusunda tavsiyelerde bulunabilirler.

Ne İş Yapar?

Eczacılar genellikle aşağıdakileri yapar:

  • ***Reçeteleri doldurur, hastalara verilecek uygun miktarda ilaçla ilgili talimatları doğrular.
  • ***Reçetenin, hastanın aldığı diğer ilaçların veya hastanın sahip olduğu herhangi bir tıbbi durumla negatif etkileşime girip girmeyeceğini kontrol eder.
  • ***Hastalara, reçeteli bir ilacı nasıl ve ne zaman alabilecekleri konusunda bilgilendirir ve ilacı kullanmaları ile karşılaşabilecekleri olası yan etkileri bildirir.
  • ***Hastalara diyet, egzersiz ve stresi yönetme gibi genel sağlık konularında ve bir sağlık problemini tedavi etmek için en iyi ekipman veya malzemelerin hangisi olacağı gibi konularda tavsiyede bulunur
  • ***Grip aşısı ve çoğu durumda diğer aşıları yapar
  • ***Sigorta formlarını doldurur ve hastaların ihtiyaç duydukları ilaçları almalarını sağlamak için sigorta şirketleriyle birlikte çalışır
  • ***Eczane teknisyenlerinin ve stajyerlerin çalışmalarını denetler
  • ***Kayıtları tutar ve diğer idari görevleri yapar
  • ***Diğer sağlık uzmanlarına, hastalar için uygun ilaç tedavileri hakkında bilgi verir.
  • ***Eczaneye sahip olan veya bir zincir eczane işleten bazı eczacılar, stok yönetimi gibi ticari faaliyetler için zaman harcarlar. Eczacılar ayrıca, farmakoloji bilimindeki en son gelişmelerden haberdar olmak için kariyeri boyunca sürekli eğitim kursları almak zorundadırlar.

Eğitimi:

Eczacılık eğitim süresi 5 yıldır. Asgari 6 ay zorunlu staj vardır. Son üniversite sınavı YÖK Atlas verilerine göre;

Eczacılık Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları

Nerelerde Çalışır?

Sermaye sahibi olan eczacılar kendi eczanelerini açabilirler. Bunun yanı sıra eczacıların çalıştıkları alanlar şöyledir.

Advertisement

Eczaneler ve ilaç depoları
Hastaneler; devlet ve özel
İlaç tanıtım firmaları

Eczacılar, eczanelerde çalışmaktadır. Ayrıca hastanelerde ve kliniklerde çalışırlar. Çoğu ortamlarda, iş gününün çoğunu ayakları üzerinde geçirirler.

Eczacılarda Bulunması Gereken Özellikler;

Eczacılar aşağıdaki spesifik özelliklere sahip olmalıdır:

Analitik beceri. Eczacılar güvenli bir şekilde güvenli ilaçlar sağlamalıdır. Bunu yapabilmek için hastanın ihtiyaçlarını değerlendirebilecek, reçeteci siparişlerini değerlendirebilecek ve belirli bir ilacı vermenin etkileri ve uygun koşullar hakkında kapsamlı bilgi sahibi olmalıdırlar.

İletişim yetenekleri. Eczacılar hastalara sıklıkla tavsiyede bulunur. Örneğin nasıl ilaç alınacağını ve yan etkilerinin ne olduğunu açıklamaları gerekebilir. Ayrıca eczane teknisyenlerine ve stajyerlere net bir yön göstermeleri gerekir.

Bilgisayar yetenekleri. Eczacılar, kuruluşlarının kabul ettiği herhangi bir elektronik sağlık kayıt sistemini kullanmak için bilgisayar becerilerine ihtiyaç duyarlar.

Advertisement

Detay odaklı. Eczacılar doldurdukları reçetelerin doğruluğunu sağlamaktan sorumludur, çünkü ilaçların yanlış kullanılması ciddi sağlık riskleri doğurabilir. Eczacılar, her hasta için hangi ilaçların uygun olduğu konusunda kararlar almak için ihtiyaç duydukları bilgileri bulabilmelidir.

Yönetsel beceriler. Eczacılar – özellikle perakende eczane işletmecileri – envanter yönetimi ve personelin gözetimi dahil olmak üzere iyi yönetim becerilerine sahip olmalıdır.


Leave A Reply