Edebiyatta Adaptasyon Ne Demektir? Örnekleri İle Birlikte Açıklaması

0

Adaptasyon edebiyat terimi olarak ne anlama gelmektedir. Adaptasyon hakkında kısa bilgi.

Edebiyat

Advertisement
Edebiyatta iki anlamı vardır:

1 — Başka dilde yazılmış edebi bir eseri yerli adetlere uydurarak nakletmeye denir. Adapte edilen eserler telif bir eser gibi sayılmazsa da öylesine sanatkarlıkla yapılmış adaptasyonlar vardır ki, ülkelerin, ulusların edebiyat tarihine mal olmuştur. Örneğin Ahmet Vefik Paşa‘nın Moliere‘den yaptığı adaptasyonlar, o zamanki Türk adetlerine çok başarılı tatbik edildiği için, telif bir eser gibi değerlidir. Gene dünya edebiyat tarihinde önemli bir yeri olan Fransız yazarı Corneille‘in “Le Cid” trajedisi, İspanyol yazarı Guillen de Castro’nün eserlerinden; Racine‘ in “Iphigenie“, “Phedre” ve “Andromaque” trajedileri de eski Yunanlı Euripides’in eserlerinden Fransızcaya adapte edilmiştir.

2— Bir edebi eserin başka bir edebi türe aktarılmasına da adaptasyon denir. Bir roman veya hikayenin piyes veya senaryo haline getirilmesi, bir tiyatro eserinin opera ve ya operet şekline çevrilmesi de adaptasyondur. Bilhassa sinemanın yayılmasından sonra birçok roman, piyes ve operalar sinemaya adapte edilmiştir. Bir eser güze! bir adaptasyonla daha fazla kıymet kazandığı gibi, kötü bir adaptasyonla değerinden çok şeyler de kaybedebilir.

Adaptasyonu “intihal” den ayırmak gerekmektedir. İntihal nereden alındığını gizli tutarak bir eseri değiştirip kopya etmeye denir ve manevi bir hırsızlıktır.

Advertisement


Leave A Reply