Edebiyatta Bakış Açıları Nelerdir

0
Advertisement

Edebiyatta bakış açıları nelerdir? Edebi bakış açılarının kısa açıklamaları

Edebiyatta Bakış AçısıBakış açısını tanımlamamız gerekirse; oluşabilecek herhangibir durum (olay, insan, varlık v.s.) karşısında göstermiş olduğumuz davranış biçimi ya da başka bir deyişle tavırdır. Bu tavrı oluşturan olgunlaştıran etmenler ise o anki ruh halimiz, mesleğimiz, yaşımız , cinsiyetimiz, kültür durumumuz ve tabii ki de hayat tecrübemizdir.

Kahraman Anlatıcının Bakış Açısı : Bu bakış açısında yöntemde kesinlikle bir “ben” vardır. Tanık, gözlemci ya da öykünün kahramanı bizzat bu “ben” olabilir. Hikayede tüm olaylar anlatan kişinin başından geçtiği için hem daha inandırıcı hem de kahramanın yaşadığı tüm duygulara ulaştığımızdan inandırıcılık seviyesi daha yüksektir.

İlahi Bakış Açısı: Bu yöntem eserlerde kullanılan en eski yöntemdir. Bu yöntem yazara sınırsı zbir bakış açısı getirdiğinden avantajlıdır. Sadece kahramanın gözünden anlatılmadığı için kahramanın bilmediği noktalarda bişlinebilmektedir. Karakterlerin, varlıkların ne düşündüğü ne hissetiği bu anlatım biçiminde rahatlıkla ulaşabilir bir bilgi durumundadır. Bu anlatım biçiminde yargı ve yorum da bulunabilir.

Gözlemci Anlatıcının Bakış Açısı: Bu edebi anlatım tarzında oluşan tüm olaylar dışarıdan bir gözün anlatımı ile yapılmaktadır. Olayların tamamına nesnel bir yaklaşım tarzı bulunmaktadır. Bu yöntemde olaylar salt anlatılmaz, kişilerin iç dünyaları ile ilgili de fikir sahibi olunur ve karakter ile daha fazla yakınlaşma imkanı sağlanır.

Advertisement

Bir öykü, hikaye ya da roman yukarıda bahsedilen 3 farklı bakış açılarının bir karması şeklindede anlatılabilir. Aynı hikaye birbirinden oldukça farklı şekillerde anlatılabilir. Aynı olaya farklı bakış açıları ile farklı özellikler farkedilebilir hale gelebilir.


Leave A Reply