Edgar Wilson Nye Kimdir? Amerikalı Mizah Yazarının Hayatı ve Kariyeri

0
Advertisement

Edgar Wilson Nye kimdir ve ne yapmıştır? Amerikalı mizah yazarı olan Edgar Wilson Nye hayatı, biyografisi ve eserleri hakkında bilgi.

Edgar Wilson Nye

Edgar Wilson Nye

Edgar Wilson Nye Kimdir?

Edgar Wilson Nye; (d. 25 Ağustos 1850, Shirley, Maine – ö. 22 Şubat 1896, Arden, Kuzey Carolina, ABD), 19. yüzyılın ikinci yarısının önde gelen ABD’li mizah yazarlarından, gazetecidir. Bill Nye olarak bilinir.

Nye’ın ailesi 1852’de Wisconsin’e taşındı. Sonraları orada öğretmenlik yapan Nye, hukuk öğrenimi gördü. 1876’da Wyoming eyaletindeki Laramie’ye yerleşerek posta müdürlüğü ve sulh hukuk yargıçlığı gibi görevlerde bulundu; bu arada Denver Tribune ve Cheyenne Sun gazetelerine yazılar yazdı. 1881’de kurulmasına yardımcı olduğu Laramie Boomerang’daki mizah yazıları ve öyküleri çok tutuldu.

Edgar Wilson Nye bunları Bill Nye and Boomerang (1881; Bill Nye ve Bumerang), Bill Nye’s History of the U.S.A. (1894; Bill Nye’ın ABD Tarihi) gibi kitaplarında toplayarak yayımladı. Daha sonra Wisconsin’e dönen Nye, birkaç yıl New York World’e yazılar yazdı. 1886’da James Whitcomb Riley ile birlikte konferanslar verdi. Riley’nin duygusallığı ile bir araya gelen Edgar Wilson Nye’ın nükte yeteneği, bu konferanslara çok büyük sayıda dinleyici çekti. Yazılarında kendi kişiliğini yansıtan Edgar Wilson Nye, garip, ama sevecen bir yazar olarak tanınmıştır.

Çalışmaları

Boomerang, Nye Laramie’nin posta müdürüyken kuruldu. Her eyalette ve bazı yabancı ülkelerde aboneler kazanarak onu ulusal bir üne kavuşturdu.

Bazı eserleri arasında Bill Nye’nin Amerika Birleşik Devletleri Çizgi Roman Tarihi, Baled Hay, Remarks, Bill Nye ve Boomerang, Bill Nye’s History of England ve Bill Nye’s Red Book bulunmaktadır. “Wagner’ın müziği göründüğünden daha iyidir” sözüyle tanınır.

Advertisement

Kariyerinin sonlarında, iki kitap yazdığı James Whitcomb Riley ile kısaca ilişkilendirildi. Ayrıca ders devresinde birlikte göründüler. Ayrıca Luther Burbank ile seyahat etti ve konferanslar verdi.

Ölümü

Hayatının sonraki yıllarını, menenjitten öldüğü Kuzey Carolina, Arden’de geçirdi ve Kuzey Carolina, Henderson County, Fletcher’daki Calvary Piskoposluk Kilisesi’ne gömüldü. Onu onurlandıran tarihi bir işaret, Wisconsin, St. Croix County’de, Roberts ve River Falls kasabaları arasında ve bir ikincisi Fletcher, Kuzey Karolina’da bulunuyor. Küçük bir anıt, Shirley, Maine’deki doğum yerini gösterir.


Leave A Reply