Edmond Rostand Kimdir?

0
Advertisement

Ünlü Fransız tiyatro yazarı Edmond Rostand hakkında bilgi. Hayatı ve eserleri.

Edmond Rostand

Edmond Rostand

Edmond Rostand Fransız şair ve yazarıdır. 1868 yılında Marsilya’da doğdu. 1918 yılında ise Paris’te hayata veda etmiştir. Şiirle başladığı (Les Musardises: Ayaklıklar, 1890) edebiyatının tiyatro dalını seçti ve bir iki başarısızlıktan sonra Cornedie-Française Tiyatrosu bir oyununu başarıyla sahneledi: Les Romanesques (Düşçüler) 1894. Koşukla yazdığı bu üründen sonra ünlü aktris Sarah Bernhardt’a uygun gelen oyunlar yazdı.

Adını dünyaya duyuran Cyrano de Bergerac (1897) oldu. Légion d’Honneur nişanıyla onurlandırılması, 1904’te Fransız Akademisi’ne üye seçilmesi, hep bu üstün yetenek gösterisinin etkilerine bağlanır. Tarihsel bir konuyu, erkek kahramanı yine Sarah Bernhardt’a oynatarak ustalığını yinelediği eserinde işledi: Yavru Kartal (L’Aiglon) 1900.

Sağlığının kötüye gitmesi üzerine edebiyatı, yaşamı bir yana koyup Güney Fransa’daki köşesine çekildi (Arnaga villası şimdi adını taşıyan müze). Eksik kalan eseri, La Dernière Nuit de Don Juan ise ölümünden sonra yayımlanabildi (Don Juan’ın Son Gecesi) 1921. Hiçbir sahne yeniliği taşımayan, üstelik günü geçmiş bir romantizmin sözcülüğünü yapan eserleri, gerçekçilikle doğalcılığın bezdirdiği okur katlarında, savaş yenilgisinden çıkmış Fransız seyircisine, yüce ülkülerin coşku ve sevincini getirdiği için yürekten benimsendi. Benzer koşulların sürdüğü her toplumda da aynı istekle izlenip sevildi.

Cyrano de Bergerac Hakkında Kısa Bilgi : Edmond Rostand’ın beş perdelik koşukla oyunu. Konunun, gerçek Cyrano de Bergerac’ın (1619-1655) yaşamından alındığı kabul edilir. Yazarın başarısı, çirkinliğine karşın gönlü yüce, burnunun inanılmaz büyüklüğü yanı sıra kılıcı usta, şövalye ruhlu bir aşığın özverili sevgisini çok canlı ve nükteli biçimde sergilemesidir. Kendisini sevmeyeceğini bildiği Roxane’in başkasını sevdiğini de bilerek Cyrano de Bergerac, çıkarsız aşkında ayak direr, kişiliğinin bütün değerlerini acemi aşık Christian’in yararına sunar.

Advertisement

Leave A Reply