Édouard Manet Kimdir? Ünlü Fransız Ressamın Hayatı, Eserleri ve Sanatı Hakkında Bilgiler

0
Advertisement

Édouard Manet kimdir? Édouard Manet hayatı, biyografisi, eserleri, tabloları. Édouard Manet’in sanatı ve kişisel hayatı ile ilgili olarak bilgilerin yer aldığı yazımız.

Édouard Manet

Édouard Manet

Édouard Manet; Fransız ressamıdır (Paris 1823 – ay.y. 1883). 1850’de ressam Thomas Couture’ün atölyesine girdi. 1856’ya kadar burada çalıştı. Bu yıllarda Louvre’daki resimleri inceledi ve kopyalarını yaptı. İlk resimlerinde İspanyol sanatının etkisinde kaldı. Bunlardan Absent İçen Adam (1859; Kopenhag, Ny Carlsberg Gylptothek) 1859 resmi Salon Sergisi’nden geri çevrildi. Buna karşın İspanyol Gitarcısı (1860; New York, Metropolitan Müzesi) 1861 Salonu’nda sergilendi ve mansiyon kazandı.

Manet, izlenimci ressamlarla yakın bir dostluk kurmasına ve okullarının öncüsü sayılmasına karşın, onlara katılmadı, tüm sanat yaşamı boyunca başlıca teması olan insanı gerçekçi bir anlayışla doğal bir atmosfer içinde betimleme amacına bağlı kaldı. Açık renkleriyle izlenimcileri etkiledi. Gerçeklik anlayışı eski ve çağdaş ustalarınkinden oldukça farklı ve yenilikçiydi. Örneğin ünlü tablosu Kırda Öğle Yemeği‘nde (1863; Paris, Louvre) giyimli iki erkekle biri çıplak, biri de yarı çıplak iki kadına yer verdi. Bu tablo ahlak kurallarına uygun görülmeyerek büyük tepkiye yol açtı. İzleyicilerin tepkisi 1865 Salonu’nda sergilenen Olympia (1863, Paris, Louvre) tablosu karşısında daha da arttı. Tuvale önce ışıltılı açık renkleri süren, yarı tonları ve koyu renkleri sonradan boyayan Manet, giderek yarı tonlardan vazgeçti ve açık grilere yer vermeye başladı. 1870’li yıllarda açık havada çalışmaya başladı. Konu yönünden çok çeşitlilik gösteren yaratısı dostlarının portrelerini (Louvre’da bulunan Zola, 1868 ve Mallarmé, 1876), günlük yaşamdan sahneleri, ölü doğaları, manzaraları güncel olayları konu alan resimleri kapsar.

Kırda Öğle Yemeği

Kırda Öğle Yemeği – Manet

Öteki tanınmış eserleri: Flüt Çalan Çocuk (1866; Paris, Louvre), Meksika İmparatoru Maximilian in İdamı (1867; Mannheim, Kunsthlle), Atölyede Yemek (1868, Münih, Yeni Pinakothek), Yüzen Atölyesinde Resim Yapan Manet (1874; ay.y), Nana (1877; Hamburg, Kunsthalle), Folies Bergère Barı (1882; Londra, Courtaud Enstitüsü).


Kaynak – 2

Édouard Manet (23 Ocak 1832, Paris, Fransa – 30 Nisan 1883, Paris, Fransa). Ünlü bir Fransız ressamıdır. Çocukluğunda ailesinin isteğini yerine getirmek üzere, denizci olmuştu. 1848′ de bir okul gemisiyle denize açıldı. İçinden, gezdiği yerlerin resmini yapmak geliyordu. Paris’e dönünce ressam Thomas Couturier’in atelyesine yazıldı. Daha sonra tek başına çalışmaya başladı. Tintoretto, Tiziano, Velazquez’e hayrandı. Tabiat karşısında da resim yapıyordu.

1863’te yaptığı bir resmi Sergi’ye kabul etmediler. O da, başka ressamlarla birlikte «Sergi’den Geri Çevrilenler» sergisini açarak, bugün pek tanınmış olan «Kır Yemeği» tablosunu halka gösterdi. Bu tabloda, iki adam görülüyordu. Eski mitoloji konularında çıplak kadını hoş gören devrim anlayışı, buradaki çıplakları iyi karşılamadı. Manet mahkemelere kadar düştü. Ondan sonra yaptığı «Olimpia» adlı çıplak kadın resmi üzerine de zamanın en ileri gelen eleştirmecileri ressamı alaya aldılar, eserine hakaretler yağdırdılar. Manet bunlara aldırmadı. Çevresine toplanan Monet, Degas, Sisley, Pissarro, Renoir gibi ressamların «empresyonist» akımını destekledi.

Advertisement

Edouard Manet, gayet duygulu, çok sağlam bir bilgiye dayanan eserler vermiştir. Kompozisyon bilgisi eşsizdir. Resimlerinde en göze çarpan unsur, insancıl olmak, yaşama sevincini duyurmaktır.


Leave A Reply