Édouard Manet Kimdir?

0
Advertisement

Édouard Manet kimdir? Édouard Manet hayatı, biyografisi, eserleri, tabloları hakkında bilgi.

Édouard ManetÉdouard Manet; Fransız ressamıdır (Paris 1823 – ay.y. 1883).

1850’de ressam Thomas Couture’ün atölyesine girdi. 1856’ya kadar burada çalıştı. Bu yıllarda Louvre’daki resimleri inceledi ve kopyalarını yaptı. İlk resimlerinde İspanyol sanatının etkisinde kaldı. Bunlardan Absent İçen Adam (1859; Kopenhag, Ny Carlsberg Gylptothek) 1859 resmi Salon Sergisi’nden geri çevrildi. Buna karşın İspanyol Gitarcısı (1860; New York, Metropolitan Müzesi) 1861 Salonu’nda sergilendi ve mansiyon kazandı.

Manet, izlenimci ressamlarla yakın bir dostluk kurmasına ve okullarının öncüsü sayılmasına karşın, onlara katılmadı, tüm sanat yaşamı boyunca başlıca teması olan insanı gerçekçi bir anlayışla doğal bir atmosfer içinde betimleme amacına bağlı kaldı. Açık renkleriyle izlenimcileri etkiledi. Gerçeklik anlayışı eski ve çağdaş ustalarınkinden oldukça farklı ve yenilikçiydi. Örneğin ünlü tablosu Kırda Öğle Yemeğinde (1863; Paris, Louvre) giyimli iki erkekle biri çıplak, biri de yan çıplak iki kadına yer verdi. Bu tablo ahlak kurallarına uygun görülmeyerek büyük tepkiye yol açtı. İzleyicilerin tepkisi 1865 Salonu’nda sergilenen Olympia (1863, Paris, Louvre) tablosu karşısında daha da arttı. Tuvale önce ışıltılı açık renkleri süren, yarı tonları ve koyu renkleri sonradan boyayan Manet, giderek yarı tonlardan vazgeçti ve açık grilere yer vermeye başladı. 1870’li yıllarda açık havada çalışmaya başladı. Konu yönünden çok çeşitlilik gösteren yaratısı dostlarının portrelerini (Louvre’da bulunan Zola, 1868 ve Mallarmé, 1876), günlük yaşamdan sahneleri, ölüdoğaları, manzaraları güncel olaylan konu alan resimleri kapsar.

Öteki tanınmış eserleri: Flüt Çalan Çocuk (1866; Paris, Louvre), Meksika İmparatoru Maximilian in İdamı (1867; Mannheim, Kunsthlle), Atölyede Yemek (1868, Münih, Yeni Pinakothek), Yüzen Atölyesinde Resim Yapan Manet (1874; ay.y), Nana (1877; Hamburg, Kunsthalle), Folies Bergère Barı (1882; Londra, Courtaud Enstitüsü).

Advertisement

Leave A Reply