Edvard Grieg En Ünlü ve Önemli Eserleri Nelerdir? İsimleri ve Özellikleri

0
Advertisement

Edvard Grieg’ın en ünlü ve önemli eserleri nelerdir? Edvard Grieg’ın en sevilen eserlerinin isimleri ve özellikleri hakkında bilgiler.

Edvard Grieg

Edvard Grieg

Edvard Hagerup Grieg; Norveçli bestecidir (Bergen 1843-ay.y. 1907).

Leipzig Konservatuvarı’nda müzik eğitimi gördü (1858-1862). Ülkesine döndükten sonra Norveç ulusal marşının bestecisi Richard Nordraak’tan etkilenerek Kuzey halk ezgilerine ilgi duydu. İbsen ile tanıştı, Björnson ile yaşam boyu sürecek bir dostluk kurdu. 1867’de Oslo da Norveç ulusal müziğini dünyaya tanıtmak amacıyla “Müzik Birliği’ini kurdu ve yönetti. 1864’ten başlayarak on yıl süreyle en başarılı eserlerini verdi. Önce piyanist, sonraları orkestra yöneticisi olarak Avrupa’nın birçok ülkesinde alkış topladı. Kendi ülkesinde ancak bir halk kahramanına yakışır saygınlık kazandı; 1887’de hükümetin bağladığı bir gelirle kendini tümüyle besteciliğe verdi. Öldüğünde ulusal yas tutuldu. Esin kaynağının halk müziği oluşu, müziğin duygusallığı ve eserlerindeki ayrıntı incelikleri nedeniyle “Kuzey’in Chopin’i” olarak adlandırıldı.

ÖNEMLİ ESERLERİ

La minör Piyano Konçertosu

Çoğumuzun bu eseri İngiliz komedi İkilisi Morecambe ve Wise ile bağdaştırdığını duysa, Grieg acaba ne derdi? Parçanın Andre ‘Andrew Preview” Previn tarafından yönetilen Eric Morecambe versiyonu, tüm zamanların en unutulmaz televizyon skeçlerindendir ve genellikle İngiliz halkının en sevdiği komik anların başında gelir.

Konçertonun kendisi Grieg için gülünecek bir konu değildi elbette. Bunun yerine, oldukça önemli ve ciddi bir konuydu. 25 yaşındayken bu genç Norveçli besteci, bir orkestra kullandığı bu ilk eseriyle dünyada iz bırakmak konusunda kararlıydı. Açılışı yapan ölçülerdeki gürleyen timpaniyle, Grieg bu konçertonun tamamındaki orkestra yazımında kendinden tamamıyla emindir ancak yine de böyle büyük ölçekli besteler yapmak için oldukça deneyimsizdi.

Advertisement

Eser ani bir başarı yakaladı ve birçok kişi Grieg’in bu başarısını piyano için ikinci bir konçerto yazarak tekrarlamasını bekledi. Ancak ilginçtir ki besteci başka bir piyano konçertosu yazmadı. Dinamik, marşa benzeyen ilk ve son bölüm, muhteşem güzellikteki Adagio’yu aralarına alırlar ve birlikte, daha iyisinin yapılması zor olan olağanüstü bir eser meydana getirirler – besteci muhtemelen bu gerçeğin farkında olacak kadar zekiydi.


Peer Gynt Süiti No. 1

Birçok televizyon reklamı (hatta telefonda bekleten servisler) Grieg’in Peer Gynt Süiti No. 1’inin açılış bölümü olan Morning’i müzikal bir hava yaratmak amacıyla kullanmışlardır. Hayatı tasvir eden dördüncü bölüm In the Hall of the Mountain King ise binlerce kişi tarafından sonsuza kadar Alton Towers eğlence parkının tema müziği olarak hatırlanacak. Ancak bu harika müzik eserini bestelerken Grieg’in aklında çok farklı fikirler vardı.

Oyun yazarı Henrik Ibsen, Iskandivya’ya özgü tiyatro oyunu Peer Gynt için Grieg’ten müzik bestelemesini istemişti. Besteci buna karşılık bir tablo derlemesi hazırladı – ki bunlardan bazıları daha sonra iki farklı süite ayrıldı. Ibsen’in olabildiğince çabuk melodiler yazması için yaptığı baskıyı üstünde hissettiğinden, bu bestelerine pek güvenemedi, ama eserler o günün Norveçli dinleyicileri tarafından büyük bir coşkuyla karşılandı.

İki süitin, bestecinin oyundan süzerek damıttığı en iyi melodiler olduğunu düşünürsek, Peer Gynt için yazılmış tüm partisyondan daha popüler hale gelmelerine şaşmamak gerek. Aslında bu tam partisyon Grieg’in yaşamı boyunca basılmadı bile, ancak 1908 yılında, yani bestecinin ölümünden bir yıl sonra erişilebilir hale geldi.


Edvard Grieg

Holberg Süiti

Birçok besteci müzikal ilham almak amacıyla hiç çekinmeden geçmişe dönüp bakmışlardır; Prokofyev’in Klasik Senfonisini, Stravinski’nin Barok etkili Pulcinella Süiti’ni ve bu eseri, yani Grieg’in tam başlığı Holberg’in Zamanından – Eski Usulde Bir Süit olan bestesini düşünün. Günümüzde daima Holberg Süiti olarak adlandırılan eser, gününün Romantik dönem geleneklerinden kaçınır ve bunun yerine, Grieg gibi Bergen şehrinde doğmuş bir Klasik dönem oyun yazarı olan Ludvig Holberg’i yâd eder.

Advertisement

Holberg’in doğumunun 200. yıldönümü için bestelenmiş olan eser, hayat dolu ve enerjik bir Praeludium ile açılış yapar, daha içe dönük bir Sarabande’la, nispeten kibar bir Gavotte’la, gösterişli bir Air’le devam eder ve nihayetinde şamatacı bir Rigaudon ile sona erer. Eser ilk olarak piyano için bestelenmiştir -Grieg evdeyken bu enstrüman hep önündeydi- ancak daha sonra besteci tarafından bir orkestra süitine dönüştürülmüştür. Eserin günümüzde uzak ara en sık duyulan versiyonu da bu düzenlemedir.

İlk kez Aralık 1884’te, Bergen Holberg Kutlamaları’nda Grieg’in kendisi tarafından orijinal piyano versiyonuyla seslendirilen eser çok iyi tepki topladı. Bu da Grieg’in eseri neden akabinde orkestraya uyarlama kararı aldığını açıklıyor. Her ne kadar görkemli Piyano Konçertosu ya da lirik Peer Gynt Süitleri kadar fazla bilinmese de, bu olağanüstü güzellikte yazılmış eser, Grieg’i Avrupa’nın en önemli Romantik bestecilerinden biri konumuna yükseltiyor.


Lirik Parçalar

Her yıl Classic FM En Sevilenler Listesi için yapılan seçmeler sırasında, klasik müzik eserlerinin içindeki belirli bölümlere verilen oyları eserin tamamına verilmiş olarak sınıflandırıyoruz. Yani, belirli bir aryayı seçtiğinizde, verdiğiniz oy o operanın tamamı için sayılıyor ve eğer bir parçalar serisinin bir kısmını oluşturan bir piyano minyatürü seçerseniz, oyunuz o serinin tamamının aldığı oylarla birleşiyor. Grieg’in Lirik Parçalar’ına baktığımızda, bu koleksiyonun içinde bulunan farklı besteler için ayrı ayrı oylar aldığımız bir gerçek olsa da, serinin başarısı belirli bir parçaya dayanıyor: Troldbaugende Düğün Günü (Wedding Day at Troldbaugen).

Bu parça, Grieg’in Lirik Parçalar’ının 8. kitabının 6. parçasıdır ve bestecinin kendi 25. evlilik yıldönümünü kutlamak üzere yazılmıştır. Grieg’in 1885’te Bergen’in hemen dışına yapılan yazlık köşkü aynı zamanda Troldhaugen diye anılıyordu; açıkça görüldüğü üzere bu parça besteci için oldukça anlamlıydı.

Troldbaugende Düğün Günü, Grieg’in Lirik Parçalar’mm içinde açık ara en popüler olanıdır, ancak bu müziğin süregelen popüler ligine katkıda bulunan diğer parçaların başlıklarından bahsetmemek olmaz. Bu parçaların arasında, tehditkâr Trollerin Yürüyüşü (March of the Trolls) ve güzelim Noktürn de bulunmaktadır ve bunların ikisi de Grieg’in Lirik Parçalar’ının en popüler olanlarını alıp orkestraya uyarladığı Lirik Süit’e dahil edilmiştir.


Leave A Reply