Edward Charles Pickering Kimdir?

0

Edward Charles Pickering kimdir? Amerikalı fizikçi ve astronom olan Edward Charles Pickering hayatı ve çalışmaları hakkında bilgiler.

Edward Charles Pickering Kimdir?

Edward Charles Pickering, (d. 19 Temmuz 1846, Boston – ö. 3 Şubat 1919, Cambridge, Massachusetts, ABD), yıldızların kadirlerinin ölçülmesinde meridyen fotometresi kullanımını uygulamaya koyan ve bu yönteme dayalı olarak hazırlanan ilk büyük katalog olan Harvard Photometry‘yi (1884) derleyen ABD’li fizikçi ve astronom.
Edward Charles Pickering
1867’de Cambridge’deki Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nde (MİT) fizik profesörü olan Pickering, burada öğrenciler için bir ölçüm laboratuvarı kurdu. 1876’da astronomi profesörü ve Harvard College Gözlemevi’nin yöneticisi oldu.

Pickering’in geliştirdiği meridyen fotometresinde, kadri belirlenecek olan yıldızın görüntüsü, bir kalsit prizmanın yardımıyla, belirli bir Kuzey Kutup yıldızları grubunun yanına düşürülüyor ve böylece parlaklığı karşılaştırılabiliyordu. 1891’de Peru’da Arequipa Gözlemevi kurulduktan sonra, aynı yöntemle güney yıldızlarının kadirleri de belirlenmeye başladı. Pickering, fotometri, fotografik kadirler ölçeği, değişken yıldızların sınıflandırılması ve yıldız spektroskopisi alanlarında sürdürülen pek çok çalışmayı da yönetti.


Leave A Reply