EFT Nedir? Havale Nedir? EFT ve Havale Arasındaki Fark Nelerdir?

0

EFT Nedir? Havale nedir? Sürekli duyduğumuz bu iki para transfer kavramı ve aralarındaki farklar ile ilgili bilgiler.

EFT Nedir? Havale Nedir? EFT ve Havale Arasındaki Fark Nelerdir?

Teknolojinin ilerlemesiyle birlikte internet ve telefon bankacılığı ATM (Automatic Teller Machine) veya başka bir deyişle veznelerin geri kalmasına neden olmuştur. Artık bireyler oturduğu yerden bilgisayardan veya cep telefonlarından ödemelerini veya transferlerini daha hızlı gerçekleştirmektedir. Bilgiler doğru girildiği takdirde çok kısa bir zaman diliminde paranızı EFT veya Havale yapabilirsiniz.

Advertisement

EFT  Nedir, Nasıl Yapılır?

Bir banka hesabından başka bir bankaya yapılan para gönderimi Elektronik Fon Transferi ya da EFT olarak adlandırılır. EFT işlemini bankalardan da gerçekleştirebilirsiniz ancak internet üzerinden yapacağınız işlemler daha kolay ve zahmetsiz. EFT Merkez Bankası tarafından kontrol edildikten sonra işlem gerçekleşir. Bu sebeple bilgilerin tam ve eksiksiz girilmesi gerekmektedir.

EFT iki şekilde yapılmaktadır.

  1.  İban numarası girilerek
  2. Hesap numarası yardımı ile yapılabilir.

EFT ücreti bankaların yapmış olduğu uygulamalara, transfer edilecek para miktarı ve hesabın tipine göre hesap işletim ücreti kesilir. EFT ücreti 1 tl ile 3 tl arasında değişmektedir.

Havale Nedir, Nasıl Yapılır?

Müşterisi olduğunuz bankanın farklı bir şubesine veya aynı şubesine yapılan para transferlerine havale denir. EFT’de olduğu gibi farklı bir bankaya havale işlemi gerçekleştiremezsiniz. Havale işlemlerinizde hesap işletim ücretleri genelde alınmaz. Havale işlemleri bankanızın; şubelerinden, ATM’lerinden, internet ve telefon bankacılığı kanalları yoluyla yapılabilir. Havale işleminin gerçekleşmesi için hesap sahibinin onayı gereklidir bu onay bankaya ulaştığı andan itibaren işlem başlar. Havale ile para transferi yapmak için parayı göndermek istediğiniz alıcının IBAN veya Şube ve Hesap Numaralarına ihtiyacınız olacak.

Advertisement

EFT ile Havale arasındaki fark nelerdir?

EFT ile Havale arasındaki farkı aşağıdaki görselde görebilirsiniz.

EFT ile Havale arasındaki fark


Leave A Reply