EFT ve Havale Nedir? Aralarındaki Farklar Nelerdir?

0
Advertisement

EFT ile Havale arasındaki farklar nelerdir? EFT ve Havale para transferleri hakkında bilgi ve heri para transferi arasındaki farklar.

EFT ve Havale Nedir? Aralarındaki Farklar Nelerdir?

Teknoloji o kadar gelişti ki artık internet ve mobil bankacılığı sayesinde bir çok insan yoğun bir şekilde para transferi yapmasına rağmen banka gişelerine uğramamaktadır. Teknoloji ile biraz ilgilenen her insanın kolay bir şekilde kullanığı mobil / internet bankacılığı bu husus da bir çok insanın hayatını kolaylaştırmıştır.

Para transferi genel olarak EFT ve Havale işlemlerinden oluşmaktadır. Bu iki para transfer işlemi haricinde bir de SWIFT ve Virman işlemleri vardır. SWIFT yurt dışındaki bir bankaya para gönderme işlemine verilen isim iken Virman ise aynı banka içerisindeki hesaplarınız arasında yapılan para transfer işlemine denir. Ancak bu işlemler genel olarak EFT ve Havale işlemlerine göre daha yapılır.

EFT Nedir?

EFt Elektronik Fon Transferi kelimelerinin baş harflerinden oluşma bir kavramdır. Yurt içinde faaliyet gösteren farklı iki banka arasında yapılan para transferlerine EFT denilmektedir. EFt işlemleri Merkez bankasına bağlı bir merkez sayesinde yapılabilmekle birlikte sadece mesai saatleri içerisinde yapılabilen bir işlemdir. Bir çok bankanın EFT yapma saatleri dahi birbirleri ile uyuşmaz. Kimi banka saat 16:30’a kadar yapılan işlemleri o gün içerisinde gerçekleştirirken bazı bankalar ise saat 17:30’a kadar EFT işlemlerini kabul etmeye devam etmektedir.

EFT ile yapılan para transferlerinin bir başka özelliği ise hafta sonları yapılamamasıdır. Ayrıca resmi tatillerde de EFT işlemleri kesinlikle yapılmamaktadır.

Advertisement

EFT işlemleri aynı zamanda başka bankada yer alan kredi kartı borcunuzu öder iken de yapılan işlemlerdir aslında. Sonuç olarak Karşı bankaya para transfer ederken hem alıcının adını soyadını ya da ünvanını bilmeniz gerekmekte buna ek olarak da ya IBAN numarası, hesap numarası ya da kredi kartının 16 haneli numarasına ihtiyaç bulunmaktadır.

EFT para transferlerinde aynı zamanda her banka her müşterisinden aynı EFT ücretini almamaktadır. Örneğin maaş müşterisi olduğunuz bir banka sizden EFT ücreti almaz iken normal bir vatandaştan 250 TL’ye varan oranlarda EFT işlem ücreti talep edebilmektedir.

EFt ile havale arasındaki farklar

Havale Nedir?

Havale ise aynı banka içerisinde ki farklı iki hesap arasındaki para transferine verilen isimdir. Bir para transfer işleminin havale olarak kabul edilebilmesi için her iki hesabın aynı bankada ancak farklı isim ya da ünvanlarda ki kişilere ait olması gerekmektedir.

Havale işlemlerinizi 7 gün 24 saat gerçekleştirebilirsiniz. mesai saatler içerisinde şubelerden mesai saatleri dışında ise Telefon bankacılığı, ATM’ler, İnternet ve Mobil şubeler vasıtası ile gerçekleşir. genellikle havale işlemlerinde EFT işlemlerine göre ya daha az işlem ücreti alınır ya da hiç alınmaz. Bu bankadan bankaya ve hangi bankacılık kanalını kullandığınıza göre değişen bir durumdur.

EFT ile Havale Arasındaki Farklar Nelerdir?

Toparlayacak olursak temel olarak aşağıdaki farklar EFT ile Havale arasındaki farklardır:

Advertisement
  1. EFT farklı bankalar arasındaki para transfer işlemine verilen isim iken Havale aynı banka içindeki farklı iki hesap arasında yapılır.
  2. EFT işlem ücreti Havale işlem ücretinden daha fazladır.
  3. EFT işlem saatleri kısıtlı iken Havale işlemini doğru bankacılık kanalını kullandığınız vakit 7 gün 24 saat yapabilirsiniz.


Leave A Reply