Ege Bölgesi İklim ve Bitki Örtüsü

0
Advertisement

Ege Bölgesi’nin iklimi ve bitki örtüsü nasıldır, ikliminin özellikleri nelerdir? Ege Bölgesi’nin iklimi ve bitki örtüsü hakkında bilgi.

Ege Bölgesi

Ege Bölgesi’nde kıyıda Akdeniz iklimi, iç Batı Anadolu’da ise Karasal iklim özellikleri görülür. Sıcaklık enlem etkisiyle güneyden kuzeye, karasallık ve yükselti etkisiyle de batıdan doğuya doğru azalır.

Akdeniz iklimi şartları dağlar arasındaki ovaları takip ederek kıyıdan 200 km kadar içeride etkili olabilmektedir. İç Batı Anadolu’da yükseltinin artması ve denizden uzaklık nedeniyle Akdeniz iklimi özellikleri görülmez. Kışlar İç kesimde sert ve kar yağışlı geçer. Yaz mevsiminde ise bölgenin tamamı sıcak ve kuraktır.

Yıllık yağışın hem Kıyı Ege, hem de İç Batı Anadolu’da önemli bir bölümü kışın düşer. Kıyı Ege’de ilkbahar ortalarından itibaren yağış iyice azalırken, İç Batı Anadolu’da yağış ilkbahar sonlarına kadar sürer. İç Batı Anadolu yüksek olmasına rağmen denize uzak olduğu için Kıyı Ege kadar yağış alamaz. Bölgede en fazla yağış alan il Muğla’dır. Menteşe Yöresi (Muğla)’nde dağlar hemen kıyıdan itibaren yükselir ve bu dağların ortalama yükseltileri fazladır. Bu nedenle kış boyunca bol yağış alır. Menteşe Yöresi’nin iç kesimlerinde kışın kar yağışı görülür.

Ege Bölgesi Haritası

Kıyı şeridinin hakim bitki örtüsü makidir. Yüksek kesimlerde makiler yerini iğne yapraklı ormanlara bırakmıştır. Kıyıdan iç kesimlere gidildikçe alçak yerlerde meşe, yüksek yerlerde iğne yapraklı ormanlar görülür. Bölgenin iç kesimlerinin hakim bitki örtüsü bozkırdır. Bölgede ormanların en fazla yer tuttuğu alan Menteşe yöresidir. Kıyıda maki ile birlikte kızılçam ormanları başlar. Ayrıca Marmaris çevresinde Dünya’da ender rastlanan günlük (sığla) ormanları yer alır.

Advertisement

Leave A Reply