Eğitim Bir Ülkenin Gelişmesi İçin Neden Önemlidir İle İlgili Kompozisyon

0
Advertisement

Eğitim Bir Ülkenin Gelişmesi İçin Neden Önemlidir konusu ile ilgili olarak yazılmış bir yazı / kompozisyon içeren sayfamız.

Eğitim Bir Ülkenin Gelişmesi İçin Neden Önemlidir İle İlgili Kompozisyon

Eğitim Bir Ülkenin Gelişmesi İçin Neden Önemlidir İle İlgili Kompozisyon

Eğitim sistemi bir ülkenin gelişmişliğinin en önemli göstergesidir. Takdir edersiniz ki eğitimli insanların yaşamadığı bir toplum bir ülke kaos içinde kalan ilkel bir toprak parçasına dönüşecektir.

Bir ülke neden eğitim sistemini ilerletemez. Bu o ülkede yaşayanlarca cevabının verilmesi zorunlu olan sorulardan birisidr. Eğer iyi ise ki bu bile görecelidir daha iyi nasıl yapabiliriz bunun mutlaka sorgulanması gerekmektedir. Tarih kitaplarını açarsak eğer bir dönem Doğu dünyasının (Araplar ve Acemler) bilimde çok ileri durumda olduklarını görürsünüz. Hep bilimin ilk adımları bu bölgede yer alan bilim insanlarınca atılmıştır. Ancak Haçlı Savaşlarından sonra Avrupa’nın bu bilgiyi kendi topraklarına getirmesi ve pozitif düşünce için yıllarca yapılan savaşlar sonucunda eğitim sisteminde köklü değişiklikler ile bugünkü ileri seviyesine gelebilmiştir.

Keza bugün yarattıkları ekonomik büyüklükler ile tüm dünyanın gözünün üzerinde olduğu Kore ve japonya gibi ülkelerde eğitim sistemlerinde yapmış oldukları değişikliklerdir. Bu değişiklşiklerin toplumlarındaki insanların düşünce yapılarında ki değişiklikler ile muazzam sonuçlar almışlardır. Bugün hangi teknolojik ilerleme ya da tıp alanındaki gelişmeye bakarsanız mutlaka eğitim sistemi artık oturmuştur. Sürekli olarak iyileştirebilen ülkelerden geldiğini göreceksiniz.

Bu sebeple bir ülke gelişmek istiyorsa öncelikle eğitim sistemini pozitif bilimler ışığında gerçekleştirmelidir. Bağnaz ve gerici tüm düşüncelerin eğitim sisteminden mutlak surte ile uzaklaştırılması da zaruridir. karanlığa teslim olmadan Atatürk‘ün açtığı yolda ilerleyerek eğitim sistemimize sahip çıkarak ülkemizi çok daha iyi yerlere getirme arzusu taşımalıyız.

Advertisement

Leave A Reply