Eğitimin Bir Ülkenin Gelişmesindeki Yeri Ne Olabilir? Konulu Kompozisyon

0

Eğitim bir ülkenin gelişmesindeki yeri ne olabilir konusu ile ilgili olarak yazılmış kompozisyon / yazı örneğinin yer aldığı sayfamız.

Eğitimin Bir Ülkenin Gelişmesindeki Yeri Ne Olabilir? Konulu Kompozisyon
Eğitim belkide dünyanın en önemli konusudur. Devletlerin ve toplumların eğitime verdikleri önem o toplumun geleceğinide belirleyen anahtar bir konu durumundadır. Tarih boyunca bu hep böyle olmuştur.

Advertisement

Tarih sayfalarını bir karıştırın. Ortaçağ döneminde Arap dünyasındaki bilim insanlarından ve gelişmelerden söz edildiğini mutlaka göreceksiniz. O dönemde şimdi Batı dünyası denilen Avrupa o kadar geri durumdaydı ki bağnazlık ve yobazlık ile uğraşmak ve bu gerçek ile yaşamak durumundadaydı. Ancak ne olduysa oldu batı dünyası bilimde ve medeniyette doğu dünyasını bir çırpıda geçiverdi. Aslında bir çırpıda diyoruz ancak bu bile yüzyıllar sürdü. Çünkü batı dünyası eğitimin önemini ama isteyerek ama istemeyerek keşfetti.

Matbaanın icadı sonrası kitapların basımının hızlanması ve bilginin elden ele dolaşması sonucu oluşan gelişme eğitim sisteminin de düzelmesi ve oturması ile zirve yaptı. Şimdi elimizdeki ilaçlardan tutunda teknolojik gelişmeler hep eğitim sisteminin oturduğu ülkelerde çıkmaktadır. uzak Doğuda mucize yaratmış bir Kore ve Japonya örneği var iken eğitimin bir toplumun geleceğini nasıl belirleyeceğini tartışmak yersiz bir durumdur. Eğitim şarttır. Eğitim sistemi oturmuş bir ülkenin geleceği açıktır.

Eğitim sistemi oturmuş ve iyi eğitim almış bilim insanları, siyasetçiler, yönetciler olan bir ülkede gelişim ister istemez gelecektir. Yeter ki eğitim sistemi pozitif bilimlerin ışığında akla ve mantığa uygun ve eşit şekilde toplumun her kılcal damarına yayılsın. gerisi zaten gelecek ve o ülke eğitim sisteminin kalitesi doğrultusunda gelişecektir.

Advertisement


Leave A Reply