Egmont Müziği (Beethoven) Konusu Özelliği Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Beethoven tarafından bestelenen Egmont müziğinin özellikleri nelerdir? İlk ne zaman ve nerede yorumlanmıştır? Egmont müziği hakkında bilgi.

EGMONT MÜZİĞİ Op. 84

İlk yorumu: 1810 Viyana.
Beethoven’in «Egmont» trajedisine yazdığı müzik Goethe’ye olan hayranlığının anıtsal belirtisidir «Goethe için on defa ölüme razıyım… Ona olan bağlılığımın doruğunda doğdu «Egmont» müziği— Goethe yaşıyor ve bizim de kendisiyle yaşamamızı istiyor. Bu istek «Egmont»u bestelememin en açık nedenidir ve hiçbir yazar ve ozan Goethe kadar kolay bestelenemez…» der Beethoven. Fakat Goethe böyle konuşmaz Beethoven için. Ozan, bestecinin coşkun bir hayranı olmamış, kulaklarının duymazlığına bağladığı bir nedenle sosyal ilintilerden yoksun bir zavallı olarak yorumlamıştır. Beri yanda Beethoven farketmiştir şairdeki aşırı onuru. Ama gördüğü karşıt düşün ve anlayış engellemez ona saygısını. Çünkü Goethe, ölesiye bağlandığı bazı inançların simgelerini vermiştir; ülkesinin özgürlüğü uğruna can veren Kont Egmont’un dramı gibi…

16’ncı yüzyıl ortalarında yaşamış bir askerdir Egmont O çağda Belçika ve Hollanda İspanyol egemenliği altındadır. Egmont önce İspanyol ordusunda subay olarak görev alır ve ülkesini gene İspanyollarla beraber Fransızlara karşı savunur. Fransız ordusu yenilgiye uğramış, İspanya tahtına oturan İkinci Philip egemenliğin süreceğini bildirmiştir. Frandre için bağımsızlık bekleyen Egmont ve yanındakiler düş kırıklığına uğrayınca baş kaldırırlar. İspanya’dan gelen Alba Dukası kahramanı yakalatarak idam ettirir. Bu ölüm Belçika ve Hollanda’da genel bir başkaldırının ateşini alevlendirmeye yetmiştir

Goethe’nin Egmont’u genç, yakışıklı bir kahramandır. Claerchen adlı güzel bir sevgilisi vardır. Gerçek başkadır beri yanda. Şöyle der ozan bu konuda: «Tarihin bize anlattığı on iki çocuk sahibi, çirkin bir Egmont’u nasıl kahramanlaştırabilirim? Elbet değiştirecek, ozanca buluş ve armonilerime uyduracağım. Ozanların tarihçi olmadığını unutmayalım…»

Viyana Saray Tiyatrosu yöneticiliğine gelen Josef Haertl 1808 yılında müzik ısmarlar «Egmont» için Beethoven’e. İki yılda şu bölümlerden kurulu bir dizi doğar: Uvertür-Dört ara müziği, Claerchen için iki şarkı, Claerchen’in ölümü için müzik, bir «Melodram» ve «Final-Zafer Senfonisi». Dizinin en ünlü parçası olan uvertür korkutucu, ürkütücü bir «giriş»le başlar, özgürlüğü yansıtan yumuşak bir tema ile sürer, «Zafer Senfonisi»nin coşkunluğu ile biter.

Advertisement

Leave A Reply