Eğrigöl Yaylası Nerededir? Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Eğrigöl Yaylası nerededir? Antalya Gündoğmuş Eğrigöl Yaylası nasıl gidilir, özellikleri, olanakları nelerdir, hakkında bilgi.

EĞRİGÖL YAYLASI

Akdeniz Bölgesinin coğrafyasını, batıdan doğuya uzanan Toros Dağları belirir. Sedir ve ardıç ağaçlarıyla bezeli bu dağların 1800 metreden daha yüksek alanları çıplak bozkırlarla kaplıdır. Özellikle Orta Toros Dağlarının Geyik Dağı bölgesindeki plato, gölleri ve yaylalarıyla bakir bir bölgedir. Antalya ili Gündoğmuş, Akseki, Alanya ve Manavgat ilçeleri ile Konya ili Bozkır ilçesi köylerinin kullandığı yaylaların neredeyse tamamı bu bölgeye yayılır.

Geçmişi antikçağlara dayanan Gündoğmuş ilçesinde Colybrassus, Casae Gelefi ve Taşavur gibi ören yerleri bulunuyor. İlçenin bir diğer özelliği ise 2 bin 890 metrelik Geyik Dağı etrafına serpişen Eğrigöl (Eğilgöl), Gelesandra, Kuruca, Alibeyler, Çaşır, Aliahmetler, Kadılar, Karaboynuzlar, Söbüçimen, Seyricek, Sülek, Yenicepazar, Aliköy, Gevne, Belenyurt, Namaras, Kovanlık, Dedemköy, Çaltı, Cündüre, Boğazoluk gibi yaylalara ev sahipliği yapmasıdır.

Batıda Akseki, doğuda Hadim ve Ermenek, kuzeyde ise Bozkır yerleşimlerine kadar uzanan yaylalar bölgesi, yöre sakinleri tarafından Yedi Kaza (İlçe) Yaylaları olarak anılıyor. Yaylalar grubunun ve platonun tam ortasından Eğrigöl Yaylası bulunuyor. Bu doğa harikası bakir alana, Gündoğmuş ilçe merkezinden yaklaşık 40 kilometrelik asfalt bir yolla ulaşılıyor, ilçenin kuzeydoğusuna konumlanan Eğrigöl Yaylası, ismini yerleşimin ortasındaki gölden alıyor. Orta Toros Dağlarının kucakladığı bir çanakta yer alan yayla, nefis bir kamp alanı aynı zamanda. Güneyini Geyik Dağı (2 bin 890), kuzeyini ise Karagöl (2 bin 531) ve Tanrı (2 bin 408) tepeleri kuşatmış durumda. Yaylanın batısında İlvat, Duruca, Küllü gölleri yer alıyor.

Advertisement

Antalya il merkezine 180 kilometre uzaklıkta yer alan Eğrigöl Yaylasına Gündoğmuş ilçesinin yanı sıra Akseki ve Bozkır (Konya) ilçelerinden ulaşılabiliyor. İlçe sınırlarında yer alan Alara Şelalesi mutlaka görülmeli.


Leave A Reply