Eğriova Yaylası Nerededir? Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Eğriova Yaylası nerededir? Ankara Beypazarı Eğriova Yaylası nasıl gidilir, özellikleri, olanakları nelerdir, hakkında bilgi.

EĞRİOVA YAYLALARI

Ankara il sınırlarındaki dokuz tabiat parkından biri olan Eğriova Göleti çevresinde birçok yayla bulunuyor. Belenova, Kuyucak, Sarıalan, Sarıahmet, Saray, Kuzoluk, Başyayla, Bataklık, Yeni, Çukuryayla, Demirci, İmirze, Aladağ Boğazı gibi yaylalar, Köroğlu Dağları’nın doğu yamaçlarına serpilmiş vaziyettedir. Zamana direnen asırlık ahşap evlerin bulunduğu bu yaylalar, Anadolu coğrafyasının yaylacılık geleneğini yansıtan en iyi örnekler arasında. Şirin ve estetik görüntüleriyle insanları çeken otantik yapılar, bölgenin ormanlarla çevrili olmasının eseri aynı zamanda.

Eğriova yaylalar bölgesi, çok sık sarıçam, karaçam, köknar ve ardıç ağaçlarının sarmaladığı ormanlarla çevrilidir. Genellikle iğne yapraklı ağaç topluluğunun egemen olduğu yöre, doğaseverler için nefes alınacak oksijen deposu mekânlardan biridir. Kış mevsiminde farklı bir görünüme bürünen Eğirova, kasım-mayıs ayları arasında kar beyazına boyanıyor.

Kuşkusuz Eğriova’yı özel kılan nedenlerden biri de Eğriova Deresi üzerindeki gölet. Beypazarı ilçe merkezine 50 kilometre uzaklıktaki Eğriova Göleti, köknar ormanları ortasında bir tabiat cennetidir. 2011 yılında tabiat parkı statüsü kazanan gölet, 100 hektarlık bir alana yayılıyor. 2011 yılında koruma alanı ilan edilen Tekkedağı Tabiat Parkı ise Eğriova’nın kuzeydoğusunda yer alıyor.

Advertisement

İzcilik faaliyetleri, doğa sporları, trekking, doğa fotoğrafçılığı ve piknik için uygun olan Eğriova, doğaseverleri fazlasıyla tatmin ediyor. Göl kıyısındaki tesiste veya yaylalarda çadır kurarak doğanın keyifle tadını çıkarabilirsiniz. Daha çok orman yollarını izleyen yürüyüş rotalarının peşine düşerek bölgeyi keşfetmek bir diğer seçenek. Bu rotalardan en önemli ikisi, göl etrafını dolaşmak ve zorlu Mahya Tepesine çıkıp Çamlıdere ilçesi sınırlarındaki Benli Yaylasının bulunduğu manzarayı fotoğraflamayı içeren parkurlar.

Eski evleriyle açık hava müzesi konumundaki Beypazarı’ndan yola çıkanlar önce İnözü Vadisi kaya yerleşimleri manzarası eşliğinde Karaşar beldesine ulaşır. Daha sonra izlediğiniz toprak yol, konuklarını Çukurören Yayla ve Göleti üzerinden Eğriova Göleti Tabiat Parkı ve yaylalar bölgesine götürüyor.


Leave A Reply