Ejderha Nedir? Ejderha Hakkında Bilgi

0

Ejderha nedir? Ejderha neye denir? Ejderha ile ilgili olarak genel bilgilerin kısaca verildiği sayfamız.

Masallarda adı geçen hayali bir yaratıktır. Aslan gibi pençeleri, geniş kanatları, yılan gibi kuyruğu olan korkunç bir hayvan olarak tasarlanır. «Ejderha» kelimesi dilimize Farsça’dan geçmiştir, «ejder» de denir.

Ejderhalara ilk olarak Çin edebiyatında geniş yer verilmiştir. Ejderhalara Batı memleketlerinin edebiyat ve folklorlarında da rastlanır. «İncil» de yer yer adı geçen uçan yılanlar ejder sayılabilir. Yunan mitolojisinde de ejder vardır. Bu arada, gözleri devamlı olarak açık duran yüz başlı ejderi Herakles (Herkül) ün öldürdüğü anlatılır. Efsaneye göre, bu ejderin dişleri yere dikilmiş, bundan da insanlar ortaya çıkmıştır.

Hemen bütün memleketlerde ejderhaların, büyük hazinelere bekçilik ettiklerine inanılmıştır. Almanların millî destanı Nibelungen’de de Ren’deki altınları bekleyen bir ejderha vardır. Hemen bütün Avrupa memleketlerinin masal ve folklorlarında ejderhayı öldürerek genç kızları kurtaran cesur şövalyelerden de bahsedilir. Bizim masal ve edebiyatımızda ejderha mefhumu çoklukla devlerle belirtilmiştir.
Bir Yorum Yazmak İster misiniz?