Ek Tohumun Hasını Çekme Yiyecek Yasını Atasözünün Anlamı Açıklaması

0
Advertisement

Ek Tohumun Hasını Çekme Yiyecek Yasını atasözünün açıklaması. Ek Tohumun Hasını Çekme Yiyecek Yasını anlamı, hakkında bilgi, anafikir.

“Ek Tohumun Hasını Çekme Yiyecek Yasını” Atasözünün Anlamı

Ek Tohumun Hasını Çekme Yiyecek Yasını;

Temel düşünce : Bir işe başlarken, o işin niteliklerine ve gereklerine göre sağlam ve güvenilir bir çalışma ve hazırlık yapmalıyız. Bir girişimden iyi sonuç almak isteyen, o işin temelini sağlam kurmalıdır.

Tarlasına kötü tohum eken bir çiftçinin sonunda kötü bir ürün alması doğal ve kaçınılmazdır. Bunun gibi, bazı insanlar da işin hep kolay, zahmetsiz ve ucuz tarafına kaçtıkları için sonunda zararlı çıkarlar. Söz gelişi, sorumsuz ve fazla kazanç heveslisi bir otomobil tamircisi tamir yaparken çürük malzeme kullanırsa, müşterisini aldatırsa kaybeden kendisi olur. Bir öğrenci çalışmadan sınava girerse haliyle başarısız olur; üzülür. Bir bakkal kötü yiyecekler satarsa çevresinin güvenini kaybeder. Bunun gibi daha bir sürü değişik çalışma ve iş alanlarında gösterilen umursamazlıklar, özensizlikler, işin kolayına kaçma zihniyeti hep aynı sonucu doğurur; güvensizlik + şikâyet + zarar, işin başında kısa yoldan kazanabileceklerini sanan bu insanlar kendi kazanç ve refah kapılarını kendi elleriyle kaparlar. Kimse güven duymadığı için onlarla iş yapmak istemez. Bu tür insanların durumuna düşmemek için her işi baştan sıkı tutmalı, onun gereklerini ciddiyetle göz önünde tutup tedbir almalıyız.

Advertisement

Leave A Reply