Ekidne Nedir? Özellikleri Nelerdir?

0

Ekidne nasıl bir hayvandır? Ekidne hayvanının özellikleri, görünüşü, yaşadığı ortam, beslenme biçimi hakkında bilgi.

Ekidne Nedir? Özellikleri Nelerdir?

ekidneEkidne; Avustralya, Yeni Gine ve Tasmanya’da yaşayan, üzeri dikenli, sert kıllarla kaplı, 30-35 cm. uzunluğunda bir hayvandır. Memelilerin tekdelikliler takımından olmasına rağmen, birçok bakımlardan bir memeli hayvan özelliği göstermez, daha çok bir kuşu, bir sürüngeni andırır.

Advertisement

Ekidne ormanlarda toprak altında açtığı yuvasında yaşar. Ağzı, burnu bir gaga gibi ileriye uzamıştır. Uzun, yapışkan dilini toprak üzerinde gezinerek böcek, karınca, kurtçuk gibi küçük hayvanları yakalar, dişleri olmadığı için bunları bütün olarak yutar. Geceleri dolaşarak kendine yiyecek arar, gündüzleri de yuvasına girerek dertop olur, saklanır. Kuvvetli pençeleriyle, sivri tırnaklarıyla toprağı şaşılacak bir hızla kazar.

Ekidnenin dişisi, sertçe bir deriyle kaplı, iki yumurta yumurtlar. Bu yumurtalardan çıkan yavrularını da karnının üzerindeki deriden bir torbanın içinde büyütür. Yavrular böylece süt emerek birkaç hafta kesede kalırlar. Ekidne, yavrularını doğurarak dünyaya getirmezse de yumurtadan çıkan yavrularını emzirir. Yalnız, bu da birçok bakımlardan memelilerin emzirmelerine uymaz.

Ekidnenin bir başka özelliği de tek delikli olmasıdır, yani sindirim ve boşaltım sistemi yolu ile vücuttan dışarı atılması gereken maddeler, memelilerde olduğu gibi iki ayrı yoldan çıkmaz.

Şimdiye kadar bulunan ekidne fosilleri bu hayvanın oluşunun pek eski devirlere kadar uzanmadığını ortaya koymuştur.

Advertisement


Leave A Reply