Ekim Ayında Bahçe Bakımı

0
Advertisement

Ekim ayında bahçeye ne ekilir? Ekim ayında bahçede yapılması gereken işler, bahçe bakımı hakkında bilgi.

Sonbaharda Bahçe

Ekim; Yılın onuncu, sonbaharın ikinci ayıdır. 31 gün sürer. Ekim ayında kışın ilk belirtileri ortaya çıkar, havalar soğumaya, geceleri kırağı düşmeye başlar. Yağmurlu günler artar. Kuşlar bu ay içinde, güneye, sıcak ülkelere uçar. «Kuş Geçimi Fırtınası» bu ayın ilk haftasmdadır. Ekim ayında günler kısalır. Bu kısalma ayın başından sonuncu gününe kadar 33 dakikayı bulur.

Bahçelerimizde Ekim Ayı

Çiçek Bahçesi. — Ekim ayında, bahçe meraklıları için yapacak çok iş vardır. Tarhlar bellenerek gübrelenir ve kış fideleri dikilir. Dökülen yapraklar ile çiçek köklerinin «yaprak gübresi» yapılmak üzere bir çukura doldurulması faydalı olur.

Çiçek tarlalarına sümbül, lâle, fulya gibi çiçek soğanları dikilir. Begonya, glayöl soğanları çıkarılıp kuru bir yere konur. Şimşir, mersin ve taflan ağaçlarından «daldırma» yapılır. İlkbahar tohumları, sandıklara dikilerek, geceleri üzerileri örtülür. Güllere yaprak aşısı yapılır, son çie-fa olmak üzere çimenler kırpılır.

Advertisement

Meyva Bahçesi. — Bu ay içinde budanan ağaçlar, çabucak kuvvetlenerek çok meyva verirler. Yaprakları düştükten sonra elma, armut, ayva gibi meyva ağaçları bilhassa budan-malıdır. Bazı ağaçların dibine harçlı toprak koymak çok iyidir. İlkbaharda yapılan aşıların korunmasına önem verilmelidir.

Sebze Bahçesi. — Soğuklar başladığı için, sebzeleri korumak gerekir. Ekim ayı içinde genel olarak bahçeyi bellemek, toprağı gübrelemek ister. Ekim ayında yeşil salata, bakla, bezelye, ıspanak ve karnabahar dikilir. Maydanozların son ekimi yapılır. Enginar fidanları temizlenerek sapları kesilir.

Ekim ayı içinde bahçedeki son sebzeler toplanır. Patateslerin de, sökülerek birkaç gün güneşte bırakıldıktan sonra kaldırılması gerekir.

Limonluk. — Soğuğa dayanmayan çiçek saksıları ekim ayı içinde limonluğa taşınır. Bu aym on beşine doğru limon, portakal ve zakkum ağaçları ile limonluklara has başka çiçekler içeri alınır.

Advertisement

Bir Yorum Yazmak İster misiniz?