Ekşi Yonca Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Ekşi Yonca nasıl bir bitkidir? Ekşi Yoncanın özellikleri, yetiştiği ortamlar, türleri hakkında bilgi.

yoncaEkşi Yonca; (Lat. Oxalis Corniculata). İkiçenekliler sınıfının Ekşiyoncagiller familyasından bir bitki türüdür. Güney Afrika, Güney Amerika, Meksika ve tropik bölgelerde yetişir. Türkiye’de iki türü vardır. Üç yapraklıdır. Yapraklan çoğunlukla palmat, üç ya da dört parçalıdır. Çiçekleri ters kalp, rozet ve yonca biçiminde olup erdişidir. Köklerden doğrudan çıkan 15-20 cm uzunluğunda çiçek sapları üzerindeki çiçekler beyaz, pembe, sarı, mavi renkli olabilirler. Çiçek ekseni üzerinde düzgün sıralanan taç ve ça-nakyaprağı beş parçalıdır. Meyvesi kapsül biçiminde beş köşelidir. Siyah tohumlarını büyük bir güçlükle uzaklara fırlatabilir.

Yaprakları ve çiçekleri nemli ve kapalı havalarda ve geceleri toprağa doğru kapanırlar. İnfüzyon biçiminde idrar söktürücü ve sıkıntı giderici olarak kullanılır.

Ekşiyoncagiller, (Lat. Oxalidaceae). İkiçenekliler sınıfının Turnagagaları takımından bir familyadır. Güney yarıkürede tropikal bölgelerde ve sıcak nemli yerlerde yetişirler. Çok yıllık, otsu ve ağaççık türü bitkilerdir. Çiçeklere ayrı taçyapraklı, çiçek ekseni düzgün ve erdişidir. Her çiçekte beş çanak, beş taçyaprağı, 10 erkek organ bulunur. Erkek organ sapları tabanda birleşirler. Meyveler üzüm ya da kapsül biçimindedir. Kapsüller köşelidir, tohumlarım büyük bir güçle uzaklara fırlatırlar. Yeryüzünde 7 cins ve 1.000 kadar türü vardır. Türkiye’de 1 cins ve üç türü yetişir.

Advertisement

Leave A Reply