El Bakımı Nasıl Yapılır? Ellerinizin Bakımı İçin Basit Temel İpuçları

0

El bakımı için neler yapmalıyız? El bakımının kuralları nelerdir, el jimnastiği nedir? Şeytan tırnaklarını ne yapmak gerekir?

El Bakımı

El bakımının ilk şartı, şüphesiz bu çok değerli organımızı çarpma, ezilme, yaralanma, yanma gibi olaylardan korumak, devamlı olarak bize faydalı olmasını sağlamaya çalışmaktır. Ellerin temizliği de el bakımının ilk şartları arasındadır. Yabancılarla temasımızı sağlayan ellerimiz daima başka gözler önünde olduğundan, yüz, giyim, saç için gösterdiğimiz bakım ve itinayı ellerimize de göstermek zorundayız.

Advertisement
el bakımı

Kaynak: pixabay.com

Ellerimizi bakımlı ve güzel bulundurmak için bazı basit kaidelere uymak kafidir. Bu kaidelerin başında temizlik gelir. El ve tırnaklar temiz oldukları ölçüde göze güzel görünürler. Temizlikten sonra gelen, ellerin yumuşaklığını korumak, çatlamasını önlemektir. Sürekli olarak sıcak, soğuk sularla iş gören ev kadınlarının elleri, eğer tedbir almazlarsa, çatlar. Elin üstündeki çatlaklar zamanla iş görmeyi zorlaştıracak derecede acır. Buralardan girecek mikroplar türlü iltihaplara, deri hastalıklarına sebep olabilir. Bulaşık, çamaşır gibi işler de elin derisini bozar.

Bütün bunlara meydan vermemek için, vaktinde tedbir almak, eli dış etkilerden korumak gerekir. Elleri korumanın en iyi yolu, şüphesiz ev işlerini görürken eldiven kullanmaktır. Eldiven kullanılmadığı takdirde, özel kremler sürerek el derisini beslemek, soğuk Ve sıcaktan korumak gerekir. Bu kremler deriyi yumuşatır ve besler, çatlamayı önler.

El bakımı konusunda Türk hanımlarının kullandığı klasik bir madde vardır: Limon suyu. Hatta çok limon israf etmemek için de kullanılmış limonların kabuğunu sürmekle yetinirler. Bu, deriyi yumuşatır, cildi korur. Limon suyuna bir-iki damla gliserin damlatılırsa daha da faydalı olur.

El bakımında önemle üzerinde durulacak bir başka nokta da tırnak temizliğidir. Tırnakları her gün temizlemek, daha doğrusu tırnağı devamlı olarak hiç kir toplanmayacak şekilde kesik bulundurmak lazımdır. Tırnaklarını uzatanların tırnak temizliğine büyük bir dikkat göstermesi gerekir.

Advertisement

El Bakımının Ana Kuralları

El bakımında gözetilecek noktaların başında temizlik gelir. Ne kadar bakımlı olursa olsun, bir el temiz değilse güzel değildir. Bunun için de şu beş kuralı akıldan çıkartmamalıdır. Kaldı ki, bu kuralları uygulamak için sabun, su ve koruyucu lastik eldivenle kremden başka bir şeye de ihtiyacınız yoktur.

  1. Ev işleri yaparken eldiven kullanmayı ihmal etmeyin. Kauçuk eldivenler, kullanıldıktan sonra ters çevrilmeli, kurutulup, pudralanmalıdır.
  2. İş eldivenlerinizi daima el altında bulundurun ki, ihtiyaç anında hemen alıp kullanabilesiniz.
  3.  Ev işi yaparken eldiven kullanmaktan hoşlanmıyorsanız ellerinize koruyucu kremler sürün.
  4. Ellerinizi yıkayıp temizledikten sonra besleyici kremler sürmeyi ihmal etmeyin. Çünkü ellerinizin ilâçlı sularda kalması, derinin tabiî yağını yok eder. Bu bakımdan, deriyi beslemek için krem kullanmalıdır.
  5. Ellerinizi yıkadıktan sonra iyice kurulayın.
el bakımı

Kaynak: pixabay.com

EL JİMNASTİĞİ.

  • *** Ellerinizi güzel durumda bulundurmak için, el bakımının şartlarından olan jimnastik hareketlerim de ihmal etmemelisiniz. Bu hareketlerin başlıcaları şunlardır:
  • *** Ellerinizi uzatıp parmaklarınızı gerin, sonra kendi haline bırakın. Beş, on kere aynı hareketi tekrarlayın.
  • *** İki elinizin parmaklarıyla teker teker havada 8 işareti çizmeye çalışın. Bunu yaparken parmağın bütün kaslarının hareket halinde olmasına dikkat edin.
  • *** Parmaklarınıza masa üzerinde piyano çalıyormuş gibi hareketler yaptırın.
Şeytan tırnaklarını kopartmayın!

Tırnakların dibindeki etler bazen uzayıp kopar, daha gerilere doğru açılmaya, yırtılan kısım kanamaya başlar. «Şeytan tırnağı» denilen bu incecik deri parçasını çekip koparmak çok tehlikelidir, etin mikrop kapması dolamaya kadar yol açabilir. Şeytan tırnağı, 3 dakika kadar kolonya tutulup mikropları giderilmiş ince, keskin bir makasla dibine yakın bir yerden kesilmelidir. Ayrıca, tırnaklarınızı kestikten sonra 80° bir kolonyaya batırmak uygun olur.


Leave A Reply