Elden Gelen Öğün Olmaz O Da Vaktinde Bulunmaz Kompozisyon

0
Advertisement

Elden Gelen Öğün Olmaz O Da Vaktinde Bulunmaz atasözünü açıklayan, anlatan, örneklendiren kompozisyon örneği, yazı. Elden Gelen Öğün Olmaz O Da Vaktinde Bulunmaz ne demektir?

ELDEN GELEN ÖĞÜN OLMAZ, O DA VAKTİNDE BULUNMAZ.

Gereksinmelerimiz; başkalarının yardımıyla tam olarak karşılanmaz. Karşılanacağı zaman da gelmez.

Yardımlaşmak, aslında insanlar arasında gerekli olan bir şeydir. Her zaman, her istediğimiz, elimizde bulunmaz. Gidip bir komşumuzdan, dostumuzdan alır, işimizi görürüz. Biz de, aynı yardımı başkalarına yaparız.

İnsanların birbirleriyle yardımlaşmaları gibi, toplumlar, devletler de yardımlaşırlar. Gelişmekte geri kalmış devletler, büyük devletlerden yardım isterler. Onlar da, borç olarak para, ya da fabrika malzemesi verirler. Zamanı gelince alınan borç ödenir.

Yardımlaşmak iyidir ya, tüm geçimimizi gelişmemizi gelecek yardımlara bağlamak kötüdür. Bir gün yardım kesilebilir, beklediğimiz gelmez, zor durumda kalabiliriz. Ayrıca yapılan yardımlar, beklemediğimiz bir anda, bize bir silah gibi çevrelebilir!

Karnımızı doyurmak için, komşudan gelecek bulguru beklemek yanlıştır. Gelen bulgurdan pilav olmayabilir; olsa bile o da, beklediğimiz anda gelmeyebilir. En iyisi, insanın kendi kazancına güvenmesidir. Başkalarından yardım gelmeyecekmiş gibi hareket etmesidir.

Advertisement

Leave A Reply