Eldivenin Tarihçesi, Tarih Boyunca Eldivenler Çeşitleri

0
Advertisement

Eldiven nedir, nasıl bir aksesuardır? Eldiven çeşitleri, kullanım alanları. Eldivenin tarihi, tarihçesi, tarih boyunca eldiven hakkında bilgi.

eldiven

Eldiven;

Elleri soğuktan korumak için giyilen, deriden, kumaştan yapılma, yünden iplikten örme bir giyim eşyasıdır. Süs için de kullanılır.

Eldivenin tarihi bir hayli eskidir. Tarih Öncesi çağlarda, ilk insanların bile eldiven kullandıkları ileri sürülür. Yalnız onların kullandıkları eldivenler, bildiğimiz eldivenlerden çok farklı olsa gerek. Ünlü Yunanlı şair Homeros’un eserlerinden birinde Kral Laertes’in elinde eldiven bulunduğu yazılıdır. Eski Yunanlı tarihçi Herodotos da Leotkhides’in bir eldiveni rüşvet alınan altın paralarla doldurduğunu yazar. Eski Romalılar’ ın da eldiven kullandıklarından bahsedilir. VIII. ve IX. yüzyıllarda Almanlar’la İskandinav’lar da eldiven kullanıyorlardı; yalnız onların eldivenleri tek parmaklıydı. Krallar, asilzadeler değerli taşlarla, altın gümüş telle işlenmiş eldivenler giyerlerdi. XIII. yüzyıla kadar İngiltere’de eldiven kullanılmadı. Kraliçe Elizabeth I. eldiven modasını yaydı. O devirde konçları gayet ağır işlemeli eldivenler revaçtaydı.

Tarihi eldivenlerden örnekler: 1 — XIII yüzyıl.; 2 — XIII. yüzyılda Viyana'da giyilen bir eldiven; 3 — XVIII. yüzyılda din adamlarının giydikleri eldiven; 4 — XIII yüzyılda zırhlı eldiven; 5 — XIII, yüzyılda kullanılan bir başka zırhlı eldiven; 6 — XIII yüzyılın diğer bir zırhlı eldiveni, 7 — XVI. yüzyılın işlemeli eldiveni; 8 — XV yüzyılda doğan, şahin gibi kuşlarla çıkılan avlarda giyilen eldiven; 9 — Eski bir boks eldiveni; 10, 11 — Eski eskrim eldivenleri; 12 Bağcı eldiveni; 13 — Kıldan örme eldiven; 14 — Yün eldiven; 15 — XVIII. yüzyıl işlemeli kadın eldiveni; 16 — Erkek eldiveni; 17 — İçi kürklü eldiven; 18, 19 — Eski kadın eldivenleri.

Tarihi eldivenlerden örnekler: 1 — XIII yüzyıl.; 2 — XIII. yüzyılda Viyana’da giyilen bir eldiven; 3 — XVIII. yüzyılda din adamlarının giydikleri eldiven; 4 — XIII yüzyılda zırhlı eldiven; 5 — XIII, yüzyılda kullanılan bir başka zırhlı eldiven; 6 — XIII yüzyılın diğer bir zırhlı eldiveni, 7 — XVI. yüzyılın işlemeli eldiveni; 8 — XV yüzyılda doğan, şahin gibi kuşlarla çıkılan avlarda giyilen eldiven; 9 — Eski bir boks eldiveni; 10, 11 — Eski eskrim eldivenleri; 12 Bağcı eldiveni; 13 — Kıldan örme eldiven; 14 — Yün eldiven; 15 — XVIII. yüzyıl işlemeli kadın eldiveni; 16 — Erkek eldiveni; 17 — İçi kürklü eldiven; 18, 19 — Eski kadın eldivenleri.

Eldiven her zaman bir giyim ihtiyacını gidermekte kullanılmamıştır. Eldivenin bazı anlamlan da vardı. Birini düelloya davet etmek isteyen, hemen elinden eldivenini çıkarıp hasmının yüzüne fırlatırdı. Yüzüne eldiven fırlatılan şahıs da eldiveni alıp sahibine iade ederse, düelloyu kabul ettiği anlaşılırdı. Evlenecek genç kızlara da görücülerin eldiven hediye getirmesi âdetti. Krallara, hükümdarlara eldiven hediye getirmek de bir dostluk işaretiydi.

Bugün eldivenleri başlıca üç sınıfa ayırabiliriz:
  1. Deri; güderi, süet;
  2. Kumaş; yün, naylon, keten, pamuk;
  3. Kauçuk.

Deri eldivenler;, çoğunlukla koyun ve keçi derilerinden, lüks kadın eldivenleri ana sütü emmekte olan kuzunun derisinden yapılır. Domuz ve tay derileri de eldiven yapımında kullanılır. Amerika’da köpek derisinden de eldiven yapıldığı olur.

Advertisement

Eldiven, bir sağlık malzemesi olarak da kullanılır. Ameliyatlarda doktorlar eldiven giyerler. Bunlar kauçuktandır. Ev işiyle uğraşan kadınlar da, bulaşık, çamaşır vs. yıkarken, kauçuk eldiven giyerler.


Leave A Reply