Eleanor Roosevelt Kimdir? Amerikan Politik Figür, Aktivist ve Diplomat…

0

Eleanor Roosevelt Kimdir? Amerikan başkanlarından Franklin D. Roosevelt’in eşi ve aynı zamanda politik bir figür ve aktivist Eleanor Roosevelt’in hayatı.

Eleanor Roosevelt

Eleanor Roosevelt

  • Doğum Tarihi: 11 Ekim 1884, New York, New York
  • Ölüm: 7 Kasım 1962 New York, New York
  • En çok bilinen: İnsan hakları için çalışan aktif bir First Lady olması…

Eleanor Roosevelt nerede büyüdü?

Eleanor Roosevelt, 11 Ekim 1884’te New York’ta doğdu. Oldukça zengin bir ailede büyümüş olmasına rağmen, zor bir çocukluk yaşadı. Annesi sekiz yaşında öldü, babası ise on yaşındayken öldü.

Anne ve babası hayatta iken annesi ona kötü muamele etmiş ve onu “Büyükanne” olarak çağırmıştı çünkü Eleanor’un çok ciddi ve eski görünümlü olduğunu düşünüyordu. Eleanor’un yaşıtı çok az arkadaşı vardı ve sessiz ve ürkek bir çocuktu. Babası daha cesaret vericiydi, ama fazla değildi.

Okula Yılları

Eleanor on beş yaşına geldiğinde, büyükannesi onu Londra yakınlarındaki bir yatılı okula yolladı. İlk başta Eleanor korkmuştu, ancak müdür, ona özel bir ilgi gösterdi. Mezun olma zamanı geldiğinde, Eleanor kendine güveni olan bir insana dönmüştü. Kendisi ve hayatı hakkında çok şey öğrenmişti. Eve yeni bir insan olarak döndü.

Franklin ile Evliliği

ABD’ye döndüğünde Eleanor, uzak kuzeni Franklin Roosevelt ile çıkmaya başladı. Harvard Üniversitesi’nde okuyan yakışıklı bir gençti. Birlikte çok zaman geçirdiler ve Franklin, Eleanor’a aşık oldu. 17 Mart 1905’te evlendiler. Eleanor’un Amca Theodore Roosevelt, ABD Başkanı, düğünde gelini geleceğin başkanı Franklin’e teslim etti.

Evlendikten sonra çift çocuk sahibi olmaya başladı. Anna, James, Franklin (genç ölen), Elliott, Franklin Jr. ve John dahil altı çocuğu vardı. Eleanor, ev işleri ve çocuklar ile meşgul bir şekilde yaşamaya başladı.

Franklin Hastalanıyor

Franklin ünlü bir politikacı olmuştu. Hedefi başkan olmaktı. Bununla birlikte, Franklin bir yaz çocuk felci adı verilen bir hastalıkla çok hastalandı. Neredeyse ölüyordu. Franklin yaşamasına rağmen, bir daha asla yürüyemedi.

Hastalığına rağmen Franklin siyasette kalmaya karar verdi. Eleanor, ona elinden gelen her şekilde yardım etmeye kararlıydı. Birçok organizasyona dahil oldu. Yoksul insanlara, siyahi insanlara, çocuklara ve kadınların daha iyi yaşamlarına yardımcı olmak istiyordu.

Yeni Bir First Lady

Franklin D. Roosevelt 4 Mart 1933’te Amerika Birleşik Devletleri Başkanı olarak göreve başladı. Eleanor şimdi First Lady idi. Eleanor’un işi her zaman partilere ev sahipliği yapmak ve yabancı haysiyetleri ve siyasi liderleri eğlendirmekti. Eleanor bundan daha fazlasını yapabileceğine karar verdi.

Franklin başkanlığının başlangıcında, Amerika Büyük Buhran’ın tam ortasındaydı. Ülkedeki insanlar iş bulmak ve hatta yeterince yemek yemek için mücadele ediyorlardı. Franklin, yoksulların iyileşmesine yardımcı olmak için yepyeni fırsatlar yarattı. Eleanor, insanların neler yaptığını görmek için ülke çapında seyahat etmeye karar verdi. Binlerce kilometre yol kat etti. Kocasına insanların nerede yardıma ihtiyacı olduğunu ve programlarının nerede olduğunu ve çalışmadığını bilmesini sağladı.

II. Dünya Savaşı Başlıyor!

Japonya, Pearl Harbor‘da Amerika Birleşik Devletleri’ne saldırdığında Franklin’in savaş ilan edip II.Dünya Savaşı’na girmekten başka seçeneği yoktu. Eleanor’un bir şey yapmadan durmaya niyeti yoktu ya da evde emniyette kalmadı. Kızıl Haç için çalışmaya gitti. Hastaları ve yaralıları ziyaret etmek ve birliklere ne kadar takdir edildiğini bildirmek için Avrupa ve Güney Pasifik’e gitti.

Franklin’den Sonra

12 Nisan 1945’te Franklin felç geçirerek öldü. Eleanor üzgündü, ama çalışmalarına devam etmek istedi. Yedi yıl boyunca, büyük ölçüde kocası tarafından yaratılan Birleşmiş Milletler’de (BM) Amerika Birleşik Devletleri’ni temsil etti. Üye olurken, tüm dünyadaki insanlara adil davranılması gerektiğini ve hiçbir hükümetin alamayacağı belli haklara sahip olduğunu belirten Evrensel İnsan Hakları Beyannamesi’nin yazılmasına yardımcı oldu.

Eleanor ayrıca, Bu Benim Hikayem, Bu Hatırlıyorum, Tek Başım ve bir otobiyografi de dahil olmak üzere bir dizi kitap yazdı. Siyah insanlar ve kadınlar için eşit haklar için savaşmaya devam etti. Başkan Kennedy için Kadının Statüsü Komisyonunda başkanlık yaptı.

Eleanor 7 Kasım 1962’de öldü. Kocası Franklin’in yanına gömüldü.

Eleanor Roosevelt hakkında ilginç bilgiler

Anna Eleanor’da olarak doğmasına rağmen hep ikinci ismi ile anılmıştır.

Franklin, Eleanor’dan aile içinde yapılan bir Noel partisinde henüz on beş yaşında iken kendisi ile dans etmesini istemiştir.

Eleanor sık ​​sık korunmak için yanında bir tabanca taşıdı.

Kocası Japonya’ya atom bombası atma emri veren bir kişi olmasına rağmen kendisi Üç kez Nobel Barış Ödülü’ne aday gösterilerek dünyanın ne kadar garip ve tezat bir yer olduğunu ispat etmiştir.


Leave A Reply