Elektriği Kalın Tel Mi İnce Tel Mi Daha İyi İletir? Sebebi Nedir?

0
Advertisement

Elektriği ince tel mi yoksa kalın tel mi daha iyi iletir? Bunun sebebi nedir? Telin kalınlığı ile direnç ve elektrik iletimi arasındaki bağlantı nedir?

İnce telin mi, kalın telin mi daha iyi elektrik ileteceğiniz daha akılda kalıcı olması amacıyla bir örnekle açıklayalım.

Hepsi bir anda hareket etmeye hazır arabalarla dolu bir otopark düşünün. Bu sizin piliniz olsun. Tek şeritli bir yol açtığınızı düşünün. Arabalar ne kadar hızlı ilerleyebilirdi? Şimdi, aynı otoparka bağlı dört şeritli bir otoyol açtığınızı düşünün. Arabalar şimdi ne kadar hızlı ilerleyebilir?

İnce tel elektrik iletir, ancak daha fazla elektrik direnci vardır. Daha kalın tel, dört şeritli otoyol gibidir. Çok daha az elektrik direnci vardır ve sonuç olarak, ampul daha parlak yanar çünkü daha fazla elektrik ulaşabilir.

O halde sorunun cevabı, kalın tel elektriği ince telden daha iyi iletir.

elektrik iletimi

Advertisement

Direnç

Çoğu iletken boyunca bir elektrik akımının akışına bir direnç vardır.

Bir teldeki direnç şu şekilde artar:

  • telin uzunluğu artınca
  • tel kalınlığı azalınca

Elektronlar, metal tel gibi bir iletkenden geçtiğinde elektrik akımı akar. Hareketli elektronlar metal içindeki iyonlarla çarpışabilir. Bu akımın akışını zorlaştırır ve dirence neden olur.

Uzun bir telin direnci, kısa bir telin direncinden daha büyüktür, çünkü elektronlar geçtikçe daha fazla iyonla çarpışır. Direnç ve tel uzunluğu arasındaki ilişki orantılıdır.

Bu durum düşünülünce de kısa tel elektriği uzun telden daha iyi iletir.

İnce bir telin direnci kalın bir telin direncinden daha büyüktür, çünkü ince bir telin akımı taşımak için daha az elektronu vardır. Direnç ile bir telin enine kesit alanı arasındaki ilişki ters orantılıdır.

Advertisement

Bir devrede direnç arttırıldığında, örneğin daha fazla elektrikli bileşen ekleyerek, akım sonuç olarak azalır.


Leave A Reply