Elektrik Yükleri Nedir? Elektrik Yüklerin Çeşitleri ve Özellikleri Nelerdir?

0

Elektrik Yükleri nedir, özellikleri nelerdir? Elektrik yükleri çeşitleri, aralarındaki farklar nelerdir? Örnekler nelerdir, hakkında bilgi.

elektrik yükleri

Elektrik yükü, elektrik devresinin akımın yararlı bir şeye dönüştürüldüğü kısmıdır. Örnek olarak bir ampul, bir direnç ve bir motor verilebilir. Bir yük elektriği ısıya, ışığa veya harekete dönüştürür. Başka bir deyişle, bir devrenin iyi tanımlanmış bir çıkış terminaline bağlanan kısmı bir elektrik yükü olarak kabul edilir.

Devrelerde üç temel yük tipi vardır: kapasitif yükler, endüktif yükler ve dirençli yükler. Bunlar, alternatif bir akım (AC) kurulumunda nasıl güç tükettiklerine göre değişir. Kapasitif, endüktif ve dirençli yük tipleri aydınlatma, mekanik ve ısıtma yüklerine gevşek bir şekilde karşılık gelir.

Rezistif (Dirençli) Yükler

Herhangi bir ısıtma elemanından oluşan yükler dirençli yükler olarak sınıflandırılır. Bunlar akkor lambalar, ekmek kızartma makineleri, fırınlar, ısıtıcılar ve kahve makinelerini içerir. Gerilimdeki sinüzoidal bir varyasyonla (yani, zaman çizgisi boyunca voltaj ve akım değerlerinin maksimum, minimum ve sıfır noktaları) uyumlu olarak sinüzoidal ağda ve azalan bir desende akım çeken bir yük tamamen dirençlidir ve başka öğe içermez.

Endüktif Yükler

Elektrik motorlarına güç veren yükler endüktif yüklerdir. Bunlar, vantilatörler, elektrikli süpürgeler, bulaşık makineleri, çamaşır makineleri ve buzdolaplarındaki ve klimalardaki kompresörler dahil olmak üzere hareketli parçalara sahip çeşitli ev eşyalarında ve cihazlarda bulunur. Rezistif yüklerin aksine, tamamen endüktif bir yükte akım, voltaj sinüs dalgası zirvelerinden sonra zirve yapan bir sinüzoidal paterni takip eder, böylece maksimum, minimum ve sıfır noktaları faz dışıdır.

Kapasitif Yükler

Kapasitif yükte, endüktif yükte olduğu gibi akım ve voltaj faz dışıdır. Fark, kapasitif bir yük durumunda, akımın gerilimden önce maksimum değerine ulaşmasıdır. Akım dalga formu voltaj dalga formunu yönlendirir, ancak endüktif yükte akım dalga formu gecikir.

Mühendislikte kapasitif yükler bağımsız bir formatta mevcut değildir. Ampullerin dirençli olarak sınıflandırılması ve klimaların endüktif olarak etiketlenmesi şeklinde kapasitif olarak hiçbir cihaz sınıflandırılmaz. Bununla birlikte, büyük devrelerdeki kapasitörler, güç kullanımını kontrol etmede yararlıdır. Genellikle sistemin genel “güç faktörünü” geliştirmek için elektrik alt istasyonlarına dahil edilirler. Endüktif yükler, belirli bir güç sisteminin maliyetini arttırır ve başka bir enerji biçimine dönüştürülen güç miktarını azaltır. Bu tahliyeyi dengelemek için kapasitörler monte edilmiştir.


Leave A Reply