Elektromanyetik Kirlilik Nedir? Nasıl Yayılır? İnsan Sağlığını Nasıl Etkiler?

0
Advertisement

Elektromanyetik kirlilik nedir, hangi cihazlar tarafından, nasıl yayılır? Elektromanyetik kirliliğin insan sağlığı üzerindeki etkileri nelerdir?

Elektromanyetik Kirlilik, insanlarda ve hayvanlarda sürekli olarak elektromanyetik dalgalara maruz kaldıklarında gözlemlenen zararlı etkileri ifade eder.

Elektromanyetik Kirlilik Nedir? Nasıl Yayılır? İnsan Sağlığını Nasıl Etkiler?

Kaynak: pixabay.com

Bu makaleyi okuyorsanız, kendinizi elektromanyetik kirliliğe zaten maruz bırakmışsınızdır! İlk radyo-iletimli radyo dalgaları piyasaya sürüldüğünden beri, yalnızca elektromanyetik spektruma dayanan yeni nesil yeni cihazlar gelişti. Gerçek şu ki, kolaylık bu neslin aradığı ve beklediği metadır. Bu nedenle, cep telefonlarımız, WiFi yönlendiriciler, Bluetooth cihazlar vb. Dahil olmak üzere elektromanyetik dalgalar yayan cihazlarla sürekli olarak çevriliyiz.

Elektromanyetik kirlilik, bu radyasyon formlarına sürekli maruz kalmanın vücudumuzda neden olabileceği istenmeyen etkileri ifade eder. Uluslararası Kanser Araştırma Ajansı’na göre, cep telefonlarına karşılık gelen elektromanyetik alanlar muhtemelen insanlar için kanserojendir. 2011 yılında DSÖ de bu gerçeği kabul etti.

Ayrıca, elektromanyetik dalgaların sürekli varlığı da hoş olmayan sonuçlar doğurur. Baş ağrısı, uykusuzluk ve artan anksiyete seviyeleri elektromanyetik kirliliğin arkasındaki yaygın semptom ve kanıtlardan bazılarıdır.

Elektromanyetik dalgalar nelerdir?

Aşağıdaki örneği dikkate alarak bunu daha iyi anlamaya çalışalım. Hiç kuzey ve güney ışıklarının renkli desenlerini gördünüz mü? Bu ışıklar Dünya’nın kuzey ve güney kutuplarında en görkemli renklerde görülebilir. Bilim adamlarına göre, güneşten yüklü parçacıklar Dünya’nın manyetik alanıyla temas ettiğinde, bu ışıkları üretiyorlar. Kuzey Işıkları elektromanyetik dalgaların mükemmel (ve güzel!) Bir örneğidir.

Advertisement
Kuzey Işıkları

Kaynak: pixabay.com

Teknik olarak, bir elektrik alanı manyetik bir alana ve yayılma yönüne dik titreştiğinde, elektromanyetik bir dalgaya neden olur. Böylece hem elektriksel hem de manyetik bileşenlerden oluşur. Bu, kuzey ışıklarının oluşumunu oldukça açık bir şekilde açıklıyor. Güneşin elektriksel parçacıkları ve Dünya’nın manyetik alanı etkileşerek üretilen dalganın dalga boyu görünür spektrumun aralığına düştüğünde, bir aurora şeklinde canlı renkler üretir.

Dahası, uzak galaksilerden gelen gama ışınları, evrendeki x-ışınları ve yapay olarak üretilenler, mutfağınızdaki mikrodalgalar, mekan ısıtıcınızdan kızılötesi radyasyon ve iletişim cihazlarından gelen radyo dalgaları elektromanyetik dalgaların mükemmel örnekleridir. Onları normal vizyonunuzla algılayamasanız da, kesinlikle oradalar!

Elektromanyetik dalgalar kirliliğe nasıl sebep olur?

Elektronik cihaz olmadan hayatınızı hayal edebiliyor musunuz? E-postalar yerine mektup yazmak, evden yiyecek sipariş etmek yerine süpermarketin koridorlarında dolaşmak… Bunlar, elektronik yokluğunda fedakarlık yapmak zorunda kalacağınız sayısız diğer konfordan sadece birkaçı. Dahası, tüm internet kavramı böyle bir durumda hiçbir anlam ifade etmeyecektir.

Sürekli artan bir nüfusla, bu elektroniklerin sayısının da istikrarlı bir şekilde arttığını düşünmek önemlidir. Bu günlerde, bir kişi dünyadaki konumundan bağımsız olarak bir miktar elektromanyetik radyasyon ile çevrilidir! Dahası, hücresel bağlanabilirliğin geliştirilmesi, zararlı miktarda EM Radyasyon yayan hücresel kulelerin sayısında da artışa neden olmuştur.

Elektromanyetik Kirlilik Nedir? Nasıl Yayılır? İnsan Sağlığını Nasıl Etkiler?

Kaynak: pixabay.com

Bazı kaynaklara göre, bir mobil kulenin 50 metre yakınında yaşamak, bir gün boyunca bir fırının içinde sıkışmaya eşdeğerdir. Burada dikkat edilmesi gereken bir nokta, yerleşim yerlerinde hücresel kulelerin sık sık inşa edilmesidir. Son derece düşük frekanslı dalgaların, insan vücudunun algılayabileceği akımları indüklediği bilinmektedir. Aslında, bu tür dalgaların yakınındayken ciltte karıncalanma hissi hissedilebilir.

Sadece bu değil, 2019’da Chicago Tribune gazetecileri de akıllı telefonların yaydığı radyasyon seviyelerini test ettiler. Bu seviyelerin güvenli sınırları aştığını buldular. Ayrıca, serçe yumurtaları üzerinde zararlı bir etkiye sahip olduğu için, elektromanyetik dalgaların azalan serçe popülasyonundan sorumlu olduğu söylenir. Sonunda ölümleriyle sonuçlanan embriyoların kafatası astarını inceltme eğilimindedirler!

Advertisement

Dolaylı etkileri var mı?

Ne yazık ki, evet, elektromanyetik dalgaların düşük yaşam kalitesine katkıda bulunduğu bazı dolaylı yollar vardır. Örneğin, bu teknolojinin ortaya çıkmasından bu yana, insanlar buraya güvenin ışığa çekildiği gibi çekildi. Günümüzde insanlar, insanları şahsen ziyaret etmek yerine görüntülü sohbet etmeyi tercih ediyor ve akıllı telefonlarımız içlerindeki çok sayıda uygulama ile sürekli elimizde gibi görünüyorlar.

İnternete o kadar umutsuzca ihtiyacımız var ki, hayatımız ondan ayrılmaz hale geldi. Bir park yeri aramak aniden o kadar zaman alıcı hale geldi ki kıyafetlerimizi online sipariş ediyoruz. Taze yemekler pişirmek çok uzun sürdüğü ve hayatımızın çok meşgul olduğu için mikrodalga fırınlı yiyecekleri seçiyoruz!

Temel olarak, etrafımızdaki elektromanyetik dalgalar üzerinde çalışan çok sayıda cihazla, fiziksel sağlığımız tehlikeye girdi. Bu dalgalar üzerinde çalışan cihazlardan elde ettiğimiz konfor, takip etmemiz gereken sağlıklı yaşam tarzını olumsuz etkiledi. Çevrelerindeki dünyaya dikkat ederek, gerçek hayattaki etkileşimler, sağlıklı beslenme ve üretken davranışlar teknolojik saplantılarımız tarafından tehlikeye atılmıştır.

Kişisel ve profesyonel yaşamlarımız için WiFi ne kadar önemli olursa olsun, her zaman konfordan daha fazla sağlık seçmeliyiz. Cep telefonunuzu kapatmak ve bahçede yürüyüş yapmak garip veya modası geçmiş bir fikir gibi gelebilir, ancak en azından herhangi bir elektromanyetik radyasyon içermez!


Leave A Reply