Elif Naci Kimdir? Cumhuriyet Dönemi Türk Ressamının Hayatı ve Eserleri

0

Elif Naci kimdir? Türk ressam Elif Naci hayatı, biyografisi, eserleri ve tabloları hakkında bilgi.

30 Ağustos 1929 tarihli Milliyet gazetesinde Elif Naci imzalı çizim.

30 Ağustos 1929 tarihli Milliyet gazetesinde Elif Naci imzalı çizim. (Kaynak: wikipedia.org)

Elif Naci; ressamdır (Gelibolu 1898-İstanbul 1987), Sanayii Nefise Mektebi İbrahim Çallı Atölyesi’nde eğitim gördü. 1930’da ilk kişisel sergisini “Alay Köşkü”nde açtı. 1933’te beş sanatçı arkadaşıyla kurduğu “D Grubu” nun sergilerine katıldı. Resim çalışmalarının yanı sıra 1937’de Türk İslâm Eserleri Müzesi’nin yöneticiliğini de yürüttü. Bu çalışmalarının yanı sıra çeşitli gazetelerde eleştiri yazıları yazdı. 1982’de Kültür Bakanlığı tarafından “Devlet Onur Plaketi” ile ödüllendirildi.

İzlenimci üsluptaki ilk çalışmalarından sonra “D Grubu”nun görüşleri doğrultusunda eserler verdi. Görev aldığı müzelerdeki etkileşim nedeniyle, Batı sanatını yadsıyan gelenekçi bir üslup benimsedi; Türk yazı ve süsleme anatından esinlenerek soyutlamalar gerçekleştirdi. Son yıllarda daha somut konulara yönelik çalışmalarını ipek baskı yöntemiyle çoğalttı.

Başlıca eserleri: Saklanan Çocuk, Evler, Fantazi, Düzenleme (İstanbul Resim ve Heykel Müzesi), Labirent, Kompozisyon (Türkiye İş Bankası Koleksiyonu). Kitapları: Elifin 60. Yılı (1976), Anılardan Damlalar (1981).


Leave A Reply