Elma Sirkesinin Faydaları Nelerdir? Elma Sirkesi Nelere İyi Gelir?

0

Elma sirkesi neye iyi gelir? Tarih boyunca kullanılan elma sirkesinin tarihçesi ve elma sirkesinin iyi geldiği durumlar hakkında bilgiler.

elma sirkesi

Kaynak: pixabay.com

Elma Sirkesi savunucuları, yüksek kolesterol, diyabet, akne, boğaz ağrısı ve kalp yanıklarını iyileştirebileceğine inanıyor . Ayrıca kilo vermeye yardımcı olarak alınır . Elma sirkesi, normal elma şarabının fermente edilmesiyle oluşturulur. Bakteriler şekerleri ve mayayı parçalamak için çalışır. Parçalanmış şekerleri ve mayayı önce alkole sonra sirkeye dönüştürür.

Pek çok kişi, bu sıvının sağlığa olan faydalarını düşünmek için hiç durmadan yemek pişirmede düzenli olarak elma sirkesi kullanır.

Elma sirkesinin benzersiz özellikleri hakkında yıllar içinde yapılmış sadece birkaç çalışma vardır. Burada listelenen sağlık yararları , bu birkaç çalışmanın sonuçlarıdır. Daha fazla insan Elma Sirkesi’nin farkına vardıkça, giderek daha fazla kullanım alanı ortaya çıkıyor.

Elma Sirkesinin Arkasındaki Tarih

Uzun zaman önce, Hipokrat‘ın elma sirkesini sağlık toniği olarak kullandığı biliniyordu. O zamandan beri evde tedavi kitapları ve kocakarı masalları bu sirkeyi şifalı olarak tavsiye ediyor . 1958’de Dr. Jarvis, elma şarabının sağladığı sağlık yararları hakkında bir kitap yazdı. Tavsiyelerine göre kullanıcılar elma sirkesini balla karıştırarak günde bir çorba kaşığı almalıdır. 1970’lerde elma sirkesinin popülaritesi yeniden arttı. Kitabını okuduktan sonra, savunucuları, ana bileşeni elma sirkesi olan bir kilo verme planı oluşturdular.

Diyabet

Araştırmalar , her tür sirkenin aslında diyabetli bireylere yardımcı olabileceğini öne sürdü. Günde iki yemek kaşığı aldıktan sonra diyabetik hastaların kan şekeri düzeylerinin normalden daha düşük olduğu tespit edildi. Bu sirkeyi içeren bir diyetle beslenen hayvanların sadece dört hafta içinde HDL kolesterolünde artış olduğu gösterildi.

Kolesterolü ve Tansiyonu Düşürür

Elma sirkesinin bir bileşeni olan asetik asidin kan basıncını düşürdüğü gösterildi. Bu çalışma 2001 yılında sirke tüketiminin sonuçlarını görmek için hayvanlar üzerinde yapılmıştır. Daha sonra 2006’da British Journal of Nutrition sirke içeren başka bir deney hakkında bilgi verdi. 19 gün boyunca fareler, diyetleriyle birlikte asetik asit veya plasebo ile beslendi. 19 günün sonunda, asetik asit alan farelerin kolesterol ve trigliserit seviyelerinde büyük bir azalma görüldü.

Elma Sirkesi Zayıflama Çözümü Olabilir mi?

Görünüşe göre elma sirkesi diyet yapanların kilo vermesine yardımcı olabilir . 2009’da yapılan bir çalışmada obez bireylerin her gün asetik asit alması sağlandı. Bu arada, kontrol grubu 12 haftalık çalışma için bir plasebo aldı. Çalışma sona erdikten sonra araştırmacılar, asetik asit alan grubun trigliseritlerinde, bel boyutunda, vücut ağırlığında ve karın yağlarında belirgin bir iyileşme gösterdiğini bildirdi.

Diyet yapanlar ve sağlık tutkunları için elma şarabı normalde bir veya iki çorba kaşığı dozda tüketilir. Bununla birlikte, eski zamanlardaki bir çare, aslında insanların kepeği azaltmak için sıvıyı başlarına koymalarıdır . Bu ilaca göre kepek sorunu yaşayan herkesin saçlarına yarısı elma sirkesi yarısı su karışımı sürmesi gerekir. Karışım saçtan durulanmadan önce 15 dakika bekletilmelidir. Bu faydalı çareyi kullanan kişiler, bunu haftada bir ila iki kez yapmayı tavsiye ediyor.

Başka bir popüler çare sivilceleri tedavi eder . Bu senaryoda, bireyler her üç ölçek su için bir ölçek elma sirkesi karıştırmalıdır. Sivilceler ortaya çıkarsa, çözeltinin damlaları yüze hafifçe konulabilir. Sirkedeki asitler cilde zarar verebileceğinden bu karışım kesinlikle sulandırılmadan kullanılmamalıdır.

Nasıl Tüketilmelidir?

Alternatif sağlık pratisyenleri, elma şarabının vücuttaki pH dengesini dengelemeye yardımcı olduğunu düşünüyor. Kan normalde daha alkalidir. Bireyler bir hastalıktan veya aşırı çalışmadan muzdaripse, pH dengesi bozulabilir. Taraftarlar, elma sirkesi alarak vücudun doğal dengesinin geri kazanılacağına inanırlar. Durum ne olursa olsun, bilim adamları herhangi bir sağlık yararının en olası nedeninin asetik asit olduğunu göstermiştir. Sirkede olduğu gibi, ürüne bulutlu bir görünüm veren protein molekülleri, enzimler ve dost bakterilerden oluşan ‘anne’ olarak bilinen şey. Pektin ve elma artıklarından doğal olarak oluşan bu bulutsu maddenin, Elma Sirkesinin en besleyici ve sindirimi çok faydalı olduğu düşünülmektedir.

Tıbbi Sorumluluk Reddi


Leave A Reply