Emadine Damla Nedir? Ne İçin ve Nasıl Kullanılır? Yan Etkileri Nelerdir?

0
Advertisement

Emadine Damla ilaç ne için kullanılır, ne işe yarar? Emadine Damla yan etkileri ve kullanım şekli nasıldır? Emadine Damla neyi tedavi eder? Etkileşimleri.

Emadine Damla

Emadine

Kullanımları

Emedastin, gözlerin alerjiden (alerjik konjonktivit) kızarıklık, kaşıntı ve şişmesini gidermek için kullanılır. Bu ilaç bir antihistaminiktir. Alerjik semptomlara neden olan bazı doğal maddeleri (histaminler) bloke ederek çalışır.

Bu ilacı kontakt lens takan kızarıklık ve tahrişi tedavi etmek için kullanmayın.

Emadine Damla nasıl kullanılır?

Göz damlası uygulamak için önce ellerinizi yıkayın. Kontaminasyonu önlemek için damlalığın ucuna dokunmayın veya gözünüze veya başka bir yüzeye temas etmesine izin vermeyin.

Bu ilacı kullanmadan önce kontakt lensleri çıkarın, çünkü onlar tarafından emilebilen bir koruyucu içerir. Bu ilacı kullandıktan sonra lensleri geri takmadan önce en az 10 dakika bekleyin. Gözleriniz kırmızı ise kontakt lenslerinizi takmayın.

Advertisement

Bu ilacı genellikle günde 4 defaya kadar veya doktorunuzun yönlendirdiği şekilde kullanın. Başınızı geriye doğru eğin, yukarıya bakın ve bir kese yapmak için alt göz kapağını aşağı çekin. Damlalığı doğrudan gözünüzün üzerinde tutun ve bir damla göze yerleştirin. Aşağı doğru bakın ve gözlerinizi 1-2 dakika kadar yavaşça kapatın. Bir parmağınızı gözünüzün köşesine (burnun yakınına) yerleştirin ve hafif bir baskı uygulayın. Bu ilacın boşalmasını önleyecektir. Göz kırpmamaya ve gözünü ovmamaya çalış. Yönlendirildiyse bu adımları diğer gözünüz için tekrarlayın.

Damlalığı durulamayın. Her kullanımdan sonra damlalık kapağını değiştirin.

Başka bir tür göz ilacı (örn. Damla veya merhem) kullanıyorsanız, diğer ilaçları uygulamadan önce en az 5 dakika bekleyin. Göz damlalarının göze girmesine izin vermek için göz merhemlerinden önce göz damlası kullanın.

Durumunuz devam eder ya da kötüleşirse lütfen doktorunuzu bilgilendirin.

Yan etkiler

Bu ilaç, uygulandığında geçici olarak bir veya iki dakika boyunca gözlerinizi yakabilir. Geçici bulanık görme, baş ağrısı, kuru gözler, gözünüzde bir şey varmış gibi hissetme, göz rahatsızlığı, gözlerin lekelenmesi, ağzınızda kötü bir tat, halsizlik veya olağandışı rüyalar oluşabilir. Bu etkilerden herhangi biri devam ederse veya kötüleşirse, derhal doktorunuza veya eczacınıza bildirin.

Doktorunuzun bu ilacı reçete ettiğini unutmayın, çünkü size olan yararın yan etki riskinden daha büyük olduğuna karar vermiştir. Bu ilacı kullanan birçok insanın ciddi yan etkileri yoktur.

Advertisement

Bu ilaca çok ciddi bir alerjik reaksiyon olası değildir, ancak ortaya çıkarsa derhal tıbbi yardım isteyin. Ciddi alerjik reaksiyon belirtileri şunları içerebilir: döküntü, kaşıntı / şişme (özellikle yüz / dil / boğaz), şiddetli baş dönmesi, nefes darlığı.

Bu olası yan etkilerin tam bir listesi değildir. Yukarıda listelenmeyen diğer etkileri fark ederseniz, doktorunuza veya eczacınıza başvurun.

Önlemler

Emedastin kullanmadan önce, alerjiniz varsa doktorunuza veya eczacınıza söyleyin. Bu ürün, alerjik reaksiyonlara veya diğer sorunlara neden olabilecek aktif olmayan bileşenler (benzalkonyum klorür gibi koruyucular) içerebilir. Daha fazla bilgi için eczacınızla konuşun.

Bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza tıbbi geçmişinizi söyleyin.

Bu ilaç uygulandıktan sonra geçici olarak bulanık veya kararsız görmeye neden olabilir. Bu tür etkinlikleri güvenli bir şekilde yapabileceğinizden emin oluncaya kadar araba kullanmayın, makine kullanmayın veya net görüş gerektiren herhangi bir etkinlik yapmayın.

Bu ilaç sadece hamilelik sırasında açıkça ihtiyaç duyulduğunda kullanılmalıdır. Riskleri ve faydaları doktorunuzla tartışın.

Bu ilacın anne sütüne geçip geçmediği bilinmemektedir. Emzirmeden önce doktorunuza danışın.

Etkileşimler

Sağlık uzmanlarınız (doktorunuz veya eczacınız gibi) olası herhangi bir ilaç etkileşiminin farkında olabilir ve sizi bunun için izliyor olabilir. İlk önce herhangi bir ilacın dozunu kontrol etmeden önce başlatmayın, durdurmayın veya değiştirmeyin.

Bu ilacı kullanmadan önce, kullanabileceğiniz tüm reçeteli ve reçetesiz / bitkisel ürünleri doktorunuza veya eczacınıza bildirin.

Tüm ilaçlarınızın bir listesini yanınızda bulundurun ve listeyi doktorunuzla ve eczacınızla paylaşın.

Advertisement


Leave A Reply