Emanet İle İlgili Atasözleri Deyimler ve Anlamları Açıklamaları

0

İçinde ve anlamında emanet geçen atasözleri ve deyimler nelerdir? Emanet, emanet etmek ile ilgili atasözleri ve deyimlerin anlamları ve açıklamaları

Emanet İle İlgili Atasözleri

Arka resim kaynak: pixabay.com

Emanet İle Atasözleri

 • berber berbere benzer ama başın Allah’a emanet
  kendisini uzman olarak gösteren her kişiye güvenilmemelidir, malınızı canınızı tehlikeye sokabilir.
 • emanet ata binen tez iner
  ödünç alınmış araçlarla girişilen işler çok kez yürütülemez.
 • emanet eşeğin yuları gevşek olur
  bir kimseye emanet edilen şeyin o kimse tarafından iyi korunmadığı her zaman görülen olaylardandır.
 • emanet hayvanın (eşeğin) kuskunu (paldımı) yokuşta kopar
  eğreti olarak kullanılmak üzere verilen şey uydurma olur, hiç umulmadık bir anda bozulur.
 • emanete hıyanet olmaz
  emanet olarak bırakılan şeyi titizlikle korumak gereklidir.
Emanet Eşeğin Kuskunu Yokuşta Kopar:

ANAFİKİR : Emanet, üzerine titrendikçe hasar görür.

Advertisement

Kuskun, eşeğin kuyruğunun altından geçirilen bir kayıştır. İnişlerde sıkışır, yokuşta ise gevşer. Yokuşta kopması, burada olmayacak bir durumu anlatmak için kullanılmıştır. Emanet olan bir varlık, ne kadar sakınılsa bile zarar gördüğü genelde olan bir durumdur. Hiçbir kusurumuz yokken, elde olmayan nedenlerle en çok, emanet olan şeyler zarar görür. Emaneti alan, böyle durumlarda, emanetin sahibine durumu anlatmakta zorlanır, hatta olan durum karşısında suçlanır. Aslında emanet veren inandığı için emaneti verir. Emanetin zarar gördüğü durumlarda, hoşgörülü olmalıyız.

Emanet Eşeğin Yuları Gevşek Olur:

ANAFİKİR : Emanet edilen şeye yeterince bakılmaz.

Emanet edilen şey bize olan yeterli güvenden ötürü, verilir. Hakkımızdaki bu düşünceyi boşa çıkarmamak için kendi mallarımızdan daha çok emanet edilen eşyayı korumak gerekir. Ancak kimileri bu kuralı umursamaz, emaneti aldığı halde ona iyi bakmaz. Tamamen yanlış olan bu tutum, bu sözün söylenmesine neden olmuştur. Oysa iyi insan, kendisinden beklenen şekilde koruyabileceği emaneti alır, bakamayacaksa, ilerde daha kötü suçlamalarla karşı karşıya kalmaktansa baştan kabullenmez. Her şeye rağmen, emaneti kabul ettikten sonra en iyi bir şekilde korumak, bizden beklenen bir görevdir.

Eğreti Ata Binen Tez İner:

ANAFİKİR : Başkasının malını veya yetkisini kullanan, kısa bir süre sonra kullandığını sahibine bırakacağım bilmelidir.

Advertisement

Hiçbir mal veya hiçbir yetki çalışmadan elde edilmez. Kişi bunları elde etmek istiyorsa, gerektiği kadar çalışmalıdır. Kendi çabalarımızla elde ettiklerimiz, sürekli olan varlıklarımızdır. İstediğimiz kadar elimizde tutabiliriz. Başkasının malını veya yetkisini kullanmak, istenmeyen bir durumdur. Çünkü geçicidir. Bize ait değil-‘dir. Ancak elimizde olmayan nedenlerle veya zorunlu kaldığımız bazı durumlarda başkasına ait bir malı veya yetkiyi kullanmak durumunda kalabiliriz. Böyle durumlarda, elimizdekilerin geçici olduğunu, günü gelince sahibine vereceğimizi bilmeli davranışlarımızı ona göre ayarlamalıyız.

Emanet İle Deyimler

 • Allah’a emanet
  1) ‘Tanrı esirgesin’ anlamında birini överken söylenen bir söz: Allah’a emanet, iyi çocuktur. 2) tutar yanı olmayan kimse veya nesne için şaka yollu söylenen bir söz.
 • emanet bırakmak (etmek, vermek)
  bir şeyi veya bir kimseyi birine veya bir yere bir süreliğine bırakmak: ‘Çocuğu annesine emanet etmeyecek, kendisi bakacaktır.’ -A. Kutlu.


Leave A Reply