Emaye Nedir? (Kısaca)

0
Advertisement

Emaye nedir? Emaye nasıl elde edilir ve hangi maddelerden oluşur? Emaye ile ilgili genel bilgilerin kısaca verildiği sayfamız.

Cam hamuruna çeşitli maden oksitleri katmakla elde edilen bir maddedir. Yapıldığı zaman toz halinde olan emay ısıtılınca erir, sonra donarak katılaşır. Emay cam, seramik veya maden eşyaları kaplamakta kullanılır. Bu şekilde kaplanmış eşyaya «emaye» denir.

Emay saydam olabildiği gibi türlü renklerde de olabilir. Eşyayı emaye yapmanın birçok usulleri vardır. Bunların başında batırmak, sürmek, püskürtmek usulleri gelir.

Porselen emay bilhassa mutfak ve banyo eşyası gibi madeni ev eşyalarını koruyucu olarak kullanılır. Emayın asitlerden etki almaması, paslanmaması birçok endüstri kolunda da geniş ölçüde kullanılmasını sağlar. Elektrik yalıtkanları, elektrik motorunun bazı kısımları, kimya deneylerinde kullanılan kablar emayedir. Yapı işlerinde de porselen eımayı dükkân cephelerini kaplamakta, gaz istasyonlarında kullanılır.

Advertisement

Emay sözünün Türkçesi «mine» dir. Mine işleri eskiden dünyanın başka yerlerinde olduğu gibi memleketimizde de bir sanat halinde gelişmiştir..


Leave A Reply