Emet Nerededir?

0

Emet nerededir? Emet hangi ilimize bağlıdır? Emet ilçesi özellikleri, hakkında bilgi.

Emet; Kütahya İli’ne bağlı ilçe ve merkezidir. 1 bucağı (Örencik), 42 köyü vardır. İlin batısında; doğudan Merkez, batıdan Simav, kuzeyden Tavşanlı, güneyden Çavdarhisar ve Hisarcık ilçeleriyle çevrilidir. İlçe toprakları, ortalama 1.000-1.200 m yükseltideki İçbatı Anadolu eşiği üzerindedir. İlçenin batısında Eğrigöz Dağı’nın (1.931 m) doğu eteklerinde, Emet Suyu’nun geniş tabanlı vadisiyle Emet Ovası uzanır. Ovanın doğusu Emet Suyu’nun kolları tarafından derin biçimde yarıldığından yayla görünümündedir.

Advertisement

İklim karasal yapıdadır. Kışlar soğuk ve karlı, yazlar sıcak ve kuraktır. Yıllık ortalama sıcaklık 12° C, yağış tutarı 450-500 mm’dir. Bu değer, Eğrigöz Dağı’nda 1.000 mm’ye yaklaşır. Orman örtüsü açısından zengin sayılır. Başlıca ağaç türleri; karaçam, meşe, gürgen, ardıç, köknardır. En önemli ırmakları, Mustafakemalpaşa (Kirmasti) Çayı’nın kolları olan Emet ve Atranos çaylarıdır. Şaphane Dağı’nın kuzeyinden doğan Emet Çayı, Eğrigöz Dağı’ndan inen birtakım kollarla birleşerek ilçe toprakları dışında Mustafakemalpaşa Çayı adını alır. Ekonomi, büyük ölçüde tarıma dayanır. Merkez dışında, ilin en geniş tahıl alanları Emet’tedir. Endüstri bitkilerinden pancar, tütün, az oranda haşhaş yetiştirilir. Elma ve vişne üretilen başlıca meyvelerdir. Küçükbaş hayvan yetiştiriciliği de önemli bir gelir kaynağıdır. Doğuda yaylalık alanlarda büyük sürüler halinde koyun yetiştirilir. Merkez’de un, süt, süt ürünleri vb besin endüstrisine dayalı küçük ölçekli kuruluşlar vardır. Ağaç ve marangozluk işleri, küçük el sanatlarının yanı sıra, çevre köylerden halıcılık gelişmektedir.

Kütahya-Balıkesir Karayolu üzerinde, Emet Çayı’nın yaklaşık 3 km doğusunda, deniz düzeyinden 975 m yükseltide kurulu olan ilçe merkezi, il merkezine 92 km uzaklıktadır.


Leave A Reply