Emniyet Kemeri Bizi Nasıl Korur? Newton’un 2. Kanununa Göre Açıklaması

0
Advertisement

Emniyet kemeri ne işe yarar? Newton’un hareket kanunlarından 2. kanuna göre emniyet kemerinin fonksiyonunun açıklaması, emniyet kemerine bilimsel yaklaşım.

emniyet kemeri

Newton’un üç hareket yasasının ikincisi, bize bir cisme kuvvet uygulamak nesnenin kütlesiyle orantılı bir ivme ürettiğini söyler. Emniyet kemerinizi taktığınızda, bir çarpışma durumunda sizi yavaşlatmak için güç sağlar, böylece ön cama vurmazsınız.

Newton’un Hareket Kanunları Hakkında Detaylar

Neden Otomobillerde Emniyet Kemerleri Var?

Arabanız hızlanırsa, oto koltuğu sizi bununla birlikte hızlandırmak için gereken gücü sağlar. Ne kadar ağır (kütlke ağırlığınız) olursanız ve araba ne kadar fazla hızlanırsa, bu kuvvetin o kadar fazla olması gerekir. Araba durduğunda, bir şey sizi durdurmak için ters yönde bir kuvvet sağlayana kadar hızınıza devam edersiniz. Arabalar yavaş yavaş yavaşlarsa bacaklarınız bu kuvveti sağlayabilir, ancak araba bir engele çarparsa, kuvvet bacaklarınız veya kollarınız için çok fazladır. Veya aniden fren yapma durumunda da aynı durum yaşanır.

Bir Çarpışma Gücü

Saniyede 26,8 metre (saatte 60 mil) hızla seyahat eden 68 kilogramlık bir kişiyi 5 saniyede durdurmak için gereken kuvvet 364 newton’dur. Araba bir engele çarpar ve aniden durursa, bu kuvvet 1.822 Newton’a kadar çıkar. Emniyet kemerlerinin yokluğunda, kuvvet ön cam veya direksiyon simidi tarafından sağlanır ve bu etki kişiyi öldürmek için fazlasıyla yeterlidir.

Advertisement

Ek Güvenlik Önlemleri

Emniyet kemeri, araç durduğunda vücudun üst kısmının öne doğru ilerlemesini önlemek için bir omuz kemeri içermelidir. Bununla birlikte, bu özelliğe sahip otomobillerde bile yaralanmalar meydana gelir, çünkü kafa, vücut ileri hareketini durduran kuvvetten geri teptiğinde arkaya doğru eğilebilir. Bu nedenle, modern otomobillerde ileri hareketi emmek ve durdurma kuvvetini daha geniş bir alana dağıtmak için hava yastıkları bulunur.


Leave A Reply