Emoliyan Nedir? Emoliyan Türleri Kullanım Şekli ve Kullanmanın Faydaları

0
Advertisement

Emoliyan nedir, ne işe yarar? Emoliyan çeşitleri nelerdir, nasıl kullanıulırlar? Emoliyanların cilt için yararları nedir, doğru Emoliyanı bulma ipuçları.

Emoliyan nedir?

Emoliyan yumuşatıcı anlamına gelir. Emoliyan kuru, pürüzlü, pul pul cildi yumuşatır ve daha iyi görünmesini ve hissetmesini sağlar. Cildinizin üst tabakası yeterince su içermediğinde kurur. Bu, cildinizin çatlamasına ve pul pul dökülmesine neden olarak cildinizdeki hücreler arasında açık boşluklar bırakır. Emoliyanlar bu boşlukları cildinizi daha pürüzsüz ve yumuşak hale getiren lipit adı verilen yağlı maddelerle doldurur.

el kremi

Çok fazla yağ içeren Emoliyanlar da tıkayıcı ajanlardır. Bu, cildinizi, cildinizdeki suyu kapatan ince yağlı bir filmle kapladıkları anlamına gelir. Oklüzif ajanlar cildinizi daha uzun süre nemlendirir.

Birçok insan yumuşatıcı ve nemlendiricinin aynı şey olduğunu düşünmesine rağmen, öyle değildir. Bir yumuşatıcı, bir nemlendiricideki bileşenlerden biridir. Bir nemlendiricideki diğer bileşenler suyu cildinize getirir. Yumuşatıcılar, cildinizi yumuşak ve pürüzsüz tutan bir nemlendiricinin parçasıdır.

Emoliyanların faydaları nelerdir?

Çoğu insan, özellikle havanın soğuk ve kuru olduğu kış aylarında, zaman zaman kuru, tahriş olmuş ciltle savaşır. Kuru cilt sık sık ellerinizi yıkamaktan veya sert kimyasallarla çalışmaktan da kaynaklanabilir. Emoliyanlar, aşağıdakiler de dahil olmak üzere hemen hemen her nedenden dolayı kuru cildi yatıştırmak ve iyileştirmek için etkilidir:

Advertisement
 • egzama
 • Sedef hastalığı
 • atopik dermatit
 • hipotiroidizm
 • diyabet
 • böbrek hastalığı

Emoliyanlar bu koşulların yanı sıra radyasyon tedavilerinden ve bebek bezi döküntüsünden kaynaklanan yanıklar gibi diğer cilt tahrişlerini de tedavi edebilir.

Emoliyanlarla tedavi edilebilecek kuru cilde sahip olmanıza neden olan diğer eylemler şunlardır:

 • banyo yaparken veya duş alırken çok sıcak su kullanma
 • sık veya uzun banyo veya duş almak
 • bulaşıkları temizlerken veya yıkarken ellerinizi uzun süre suya maruz bırakma
 • cildinizi uzun bir süre alan ısıtıcısı gibi güçlü bir ısı kaynağına yakın konumlandırma
 • sert veya kuru sabunlar veya temizlik ürünleri kullanmak
 • aşırı güneşe maruz kalma

Nedeni ne olursa olsun, kuru, kaşıntılı, tahriş olmuş, çatlamış cilt rahatsızlık verir. Daha da kötüsü, çizilme veya çatlama nedeniyle cildinizdeki açıklıklar kanayabilir veya enfekte olabilir.

Emoliyanlar semptomlarınızı iyileştirmeye ve kontrol etmeye ve cildinizi iyileştirmeye yardımcı olabilir.

Emoliyan türleri

Sizin için en iyi Emoliyan türü, cilt durumunuzun nedenine ve şiddetine, vücudunuzun etkilenen kısmına ve kişisel tercihlerinize bağlıdır. Tercih ettiğinize karar vermeden önce birkaç farklı Emoliyanı denemek isteyebilirsiniz. Cildinizin kuruluğu değiştiği için günün veya yılın farklı zamanlarında farklı tipler bile kullanabilirsiniz.

Emoliyanları sınıflandırmanın en yaygın yolu ne kadar yağlı olduklarıdır. Tüm Emoliyanlar cildinizi yumuşatır ve pürüzsüzleştirir, ancak içindeki yağ miktarı tıkayıcı bir ajanın ne kadar güçlü olduğunu belirler. Bir Emoliyan ne kadar çok yağ içeriyorsa, nemi yakalamak için cildinizde koruyucu bir tabaka oluşturmak o kadar iyidir.

Advertisement

krem

Merhemler

Merhemler çoğunlukla yağlı ve çok yağlıdır. Kalındırlar, bu nedenle cildinizin su kaybetmesini önlerler ve çok hızlı bir şekilde emilmeleri gerekmez, çünkü hızlı bir şekilde emilmezler. Yapışkan ve cildinize, özellikle tüylü bölgelere yayılması zordur.

Merhemler çok nemlendiricidir ve çok kuru veya kalın ciltler için en iyi Emoliyanlardır. Giysilerinizi lekeleyebilir, bu yüzden birçok kişi onları uyurken sadece geceleri kullanmayı tercih eder. Çoğu merhem koruyucu içermez, bu nedenle cildinizin buna karşı kötü bir reaksiyon gösterme olasılığı daha düşüktür.

Kremler

Kremler yağ ve su dengesine sahiptir. Bu, cildinize yayılmasını kolaylaştırır, ancak bir merhemden daha az nemlendiricidir. Cildinizdeki suyu yakalamak için yeterli yağa sahiptirler, ancak daha az yağlı ve dağınıktırlar. Merhemlerden daha hafif ve uygulanması daha kolaydır, bu da gündüzleri kullanımlarını kolaylaştırır. Ayrıca losyonlardan daha ağır ve daha nemlendiricidir, bu da onları gece kullanımı için iyi hale getirir. Cildiniz nispeten hızlı bir şekilde Emoliyan bir kremi ​​emer, bu nedenle onu merhemlerden daha sık tekrar uygulamanız gerekir.

Losyonlar

Losyonlar çoğunlukla az miktarda yağ içeren sudur. Üç çeşit Emoliyandan en az nemlendirenlerdir. Sıvı oldukları için saç derinize ve vücudunuzun tüylü diğer bölgelerine yayılması kolaydır.

Bu tür Emoliyanlar, gündüz kullanım için iyidir, çünkü ince ve uygulaması kolaydır. Ancak losyonları daha sık uygulamanız gerekir çünkü cildiniz onları hızla emer. Çoğu losyonun içinde koruyucu maddeler vardır, bu nedenle cildinizin bunlara karşı kötü bir reaksiyon göstermesi daha olasıdır. Yeni bir losyon kullanmadan önce, olumsuz bir reaksiyonunuz olmadığından emin olmak için küçük bir cilt parçası üzerinde test edin.

Emoliyanlar nasıl kullanılır?

En iyi sonuçları elde etmek için yeterli miktarda Emoliyan uygulamanız gerekir. Günde iki ila dört kez kullanın. Belirtileriniz ne kadar kötü olursa, daha sık uygulamanız gerekir.

Düzenli uygulamaların yanı sıra, etkilenen alanı her ıslattığınızda tekrar uygulayın. Elleriniz etkilenirse Emoliyanı her yıkadığınızda uygulayın. Yüzmeye veya egzersize giderseniz Emoliyanı daha sonra uygulayın.

Ellerinizi yıkadıktan veya cildiniz hala nemliyken duştan veya küvetten çıktıktan sonra üç dakika içinde yumuşatıcı veya herhangi bir nemlendirici uygulamalısınız. Kendinizi hafifçe kurulayın, ardından su buharlaşmadan önce Emoliyanı uygulayın.

Emoliyanı cildinize biraz sürerek uygulayın ve ardından hafifçe ovalayın. Tamamen ovalamanız gerekmez. Saç foliküllerinizin tıkanmasını önlemek için daima saç uzama yönünde aşağıya doğru ovmalısınız.

Özetle

Emoliyanlar kuru, pul pul, kaşıntılı cildi iyileştirmek için etkilidir. Beğendiğiniz ve rahat ettiğiniz bir veya iki tane bulmanız önemlidir, bu yüzden düzenli olarak kullanırsınız.

Advertisement

Emoliyanlar, bol miktarda ve sık sık kullandığınızda en iyi sonucu verir. Bunu yaptığınızda, nemin ne kadar çabuk geri döndüğüne ve kuru, kaşıntılı cildinizin tekrar yumuşak ve pürüzsüz hale gelmesine şaşırabilirsiniz.


Leave A Reply