Empty Sella (Boş Sella) Sendromu Nedir? Belirtileri Türleri ve Tedavisi

0

Empty Sella (Boş Sella) Sendromu nedir, türleri nelerdir? Empty Sella (Boş Sella) Sendromu belirtileri ve tedavisi nasıldır?

Boş Sella sendromu nedir?

Boş Sella sendromu, kafatasının sella turcica adı verilen bir kısmıyla ilgili nadir bir hastalıktır. Sella turcica, kafatasının tabanında hipofiz bezini tutan sfenoid kemiğin girintisidir.

Boş Sella sendromu

Boş bir sella sendromunuz varsa, sella turcica’nız aslında boş değildir. Aslında, sella turcica’nızın kısmen veya tamamen beyin omurilik sıvısı (CSF) ile dolu olduğu anlamına gelir. Boş sella sendromu olan kişilerde daha küçük hipofiz bezleri vardır. Bazı durumlarda, hipofiz bezleri görüntüleme testlerinde görünmez bile.

Boş sella sendromuna altta yatan bir durum neden olduğunda, buna ikincil boş sella sendromu denir. Bilinen bir neden olmadığında buna birincil boş sella sendromu denir.

Semptomlar neler?

Boş sella sendromu genellikle herhangi bir belirti göstermez. Bununla birlikte, ikincil boş sella sendromunuz varsa, buna neden olan durumla ilgili semptomlarınız olabilir.

Boş sella sendromu olan birçok kişide kronik baş ağrıları da vardır. Doktorlar bunun boş sella sendromu ile mi yoksa boş sella sendromu olan pek çok kişide olduğu gibi yüksek tansiyonla mı ilgili olduğundan emin değiller.

Nadir durumlarda, boş sella sendromu, kafatasında basınç artışı ile ilişkilidir ve bu da şunlara yol açabilir:

  • burundan sızan omurilik sıvısı
  • göz içindeki optik sinirin şişmesi
  • görüş problemleri

Sebepler neler?

Birincil boş sella sendromu

Birincil boş sella sendromunun kesin nedeni açık değildir. Sella turcica’yı kaplayan bir zar olan diyafram sellae’deki bir doğum kusuruyla ilişkili olabilir. Bazı insanlar diyafram sellae’de küçük bir yırtıkla doğarlar, bu da beyin omurilik sıvısının sella turcica’ya sızmasına neden olabilir. Doktorlar, bunun boş sella sendromunun doğrudan bir nedeni mi yoksa sadece bir risk faktörü mü olduğundan emin değiller.

Boş sella, erkeklerden yaklaşık dört kat fazla kadınları etkiliyor. Boş sella sendromu olan kadınların çoğu orta yaşlı, obez ve yüksek tansiyonlu olma eğilimindedir. Bununla birlikte, boş sella sendromu vakalarının çoğu, semptomlarının olmaması nedeniyle teşhis edilemiyor, bu nedenle cinsiyet, obezite, yaş veya kan basıncının gerçek risk faktörleri olup olmadığını söylemek zor.

İkincil boş sella sendromu

Aşağıdakiler dahil bir dizi şey ikincil boş sella sendromuna neden olabilir:

  • kafa travması
  • enfeksiyon
  • hipofiz tümörleri
  • hipofiz bezi bölgesinde radyasyon tedavisi veya ameliyat

İkincil boş sella sendromu (Sheehan sendromu), intrakraniyal hipertansiyon, nörosarkoidoz veya hipofizit gibi beyin veya hipofiz bezi ile ilgili durumlardır.

Boş Sella sendromu

Nasıl teşhis edilir?

Boş bir sella sendromunun teşhisi zordur çünkü genellikle herhangi bir belirti vermez. Doktorunuz sizde olabileceğinden şüphelenirse, fizik muayene ve tıbbi geçmişinizin gözden geçirilmesi ile başlayacaktır. Ayrıca muhtemelen BT taramaları veya MRI taramaları da isteyeceklerdir.

Bu taramalar, doktorunuzun kısmi veya tamamen boş bir sellaya sahip olup olmadığını belirlemesine yardımcı olacaktır. Kısmi boş sella sendromu, sellanızın yarısından daha az beyin omurilik sıvısıyla dolu olduğu ve hipofiz bezinizin 3 ila 7 milimetre (mm) kalınlığında olduğu anlamına gelir. Toplam boş sella sendromu, sellanızın yarısından fazlasının beyin omurilik sıvısı ile dolu olduğu ve hipofiz bezinizin 2 mm veya daha az kalın olduğu anlamına gelir.

Nasıl tedavi edilir?

Boş sella sendromu genellikle semptom üretmediği sürece tedavi gerektirmez. Belirtilerinize bağlı olarak şunlara ihtiyacınız olabilir:

  • Beyin omurilik sıvısının burnunuzdan sızmasını önlemek için ameliyat
  • Baş ağrısının giderilmesi için ibuprofen gibi ilaçlar

Altta yatan bir duruma bağlı ikincil boş sella sendromunuz varsa, doktorunuz bu durumu tedavi etmeye veya semptomlarını yönetmeye odaklanacaktır.

Görünüm nedir?

Birincil boş sella sendromunun, kişinin genellikle genel sağlığı üzerinde herhangi bir semptomu veya olumsuz etkisi yoktur. İkincil boş sella sendromunuz varsa, altta yatan nedeni teşhis etmek ve tedavi etmek için doktorunuzla birlikte çalışın.


Leave A Reply