Emzik Nedir? Ne İşe Yarar?

0

Emzik nedir, biberon, yalancı emzik nedir? Emzik ne işe yarar, nasıl kullanılır? Emziklerin özellikleri nelerdir, hakkında bilgi.

emzik

Emzik Nedir? Ne İşe Yarar?

Emzik; Emziğin, çocuk bakımında gördüğü işe göre, ayrı ayrı iki yeri vardır: Çocuğu oyalamak için ağzına verilen yalancı emzik, çocuğu beslemek için kullanılan biberon (sahici emzik).

Biberon.

Bu çeşit emzikler ana sütünün gelmediği, ya da yetersiz olduğu hallerde kullanılır. Biberon 100-150 gram mama alacak büyüklükte camdan yapılmış bir şişedir. Bu şişenin ucuna meme başı şeklinde bir emzik takılır. Emziğin ucunda incecik bir delik vardır. Bebek şişeye konan süt, mama, pirinç suyu, meyva suyu gibi şeyleri bu delikten emer.

biberon

Emzikle çocuk büyütmek çok güçtür. Bu bakımdan, sütü olan annelerin göğüsleri bozulmak endişesiyle bu yola baş vurması çok hatalı bir harekettir. Üstelik anne sütünün yerini de hiçbir mama tutamaz. Çocuğu emzikle büyütme zorunluluğu varsa, verilecek mamanın formülünü, miktarını bir çocuk hekimine sormalıdır. Bebeklere hemen hemen on iki aylık oluncaya kadar sâf süt verilmez.

Emzikle büyütmenin en büyük güçlüğü emzik takımlarını mikropsuz (steril) bulundurmaktır. Sütün kaynatıldığı kab, şeker koyarken kullanılan kaşık, soğutma için kullanılan bardaklar, emzik şişesi, emzik her kullanışta mutlaka kaynatılmalıdır. Hele emziklerin içinde kalacak süt kalıntılarında mikroplar çabuk ürer, bebeğin hastalanmasına yol açar. Bunun için, emzik takımını yalnız yıkamakla kalmayıp en aşağı beş dakika kaynatmalıdır.

Yalancı Emzik

Çocuk büyütenlerin önemli bir derdidir. Birçok doktorlar, ana-babalar emziğin aleyhindedir. Buna karşılık, bazıları bebeğe yalancı emzik verilmesini mahzurlu bulmaz. Öte yandan, bazı bebeklere, parmak emme gibi huylarını gidermek için yalancı emzik verilir; hastalıklı olup da fazlaca ağlayan bebekler için de yalancı emzik tavsiye edilir. Emzikten hoşlanmak, emziğe alışmak bebeğin yaradılışıyla da ilgilidir. Bazı bebekler, kolayca emziğe alışır, hiç olmazsa okul çağma kadar-emzik almak isterler. Bazıları ise ısrarla verilse bile emziğe alışmazlar.


Leave A Reply