Enbrel İlaç Nedir? Ne İçin ve Nasıl Kullanılır? Yan Etkileri Nelerdir?

0

Enbrel ilaç ne için kullanılır, ne işe yarar? Enbrelin yan etkileri ve kullanım şekli nasıldır? Enbrel neyi tedavi eder, hakkında bilgi.

Enbrel

Enbrel

Kullanımları

Bu ilaç tek başına veya belirli artrit tiplerini (romatoid, psoriatik, juvenil idiyopatik ve ankilozan spondilit gibi) tedavi etmek için bir immünosüpresan (metotreksat gibi) ile birlikte kullanılır. Bu ilacın bazı markaları sedef hastalığı adı verilen bir cilt durumunu tedavi etmek için de kullanılır. Bu durumlara aşırı aktif bir bağışıklık sistemi (otoimmün hastalık) neden olur. Bağışıklık sistemi vücudun kendi sağlıklı hücrelerine saldırır, eklemlerde ve deride iltihaplanmaya neden olur.

Etanercept, bağışıklık sistemi tarafından kullanılan belirli bir doğal maddenin (TNF) etkisini engelleyerek vücudunuzun savunma tepkisini kontrol eder. Tedavi sedef hastalığında kızarıklık, kaşıntı ve pullu lekelerin yanı sıra artritte eklemlerin ağrı, şişlik ve sertliğini azaltır. Bu ilaç, hastalığın ilerlemesini ve eklem hasarını durdurarak günlük işleyişi ve yaşam kalitesini iyileştirebilir.

Bu ilaç otoimmün hastalıkları durdurur, ancak tedavi etmez. Semptomlar genellikle ilacı durdurduktan sonraki 1 ay içinde geri döner.

Enbrel Kalem Enjektör nasıl kullanılır?

Bu ilacı kullanmaya başlamadan önce prospektüsü okuyun. Herhangi bir sorunuz varsa doktorunuza veya eczacınıza sorunuz. Bu ilacı, genellikle haftada bir veya iki kez doktorunuz tarafından belirtildiği gibi uyluk, karın veya üst kol derisinin altına enjekte edin.

Dozaj, tıbbi durumunuza ve tedaviye yanıtınıza bağlıdır. Çocukların dozu da ağırlığa dayanmaktadır. Dozunuzu doktorunuza danışmadan değiştirmeyin. En iyi şekilde yararlanmak için bu ilacı düzenli olarak kullanın. Hatırlamanıza yardımcı olması için her hafta aynı gün (günlerde) kullanın.

Bu ilacı evde kullanıyorsanız, sağlık uzmanınızdan ve ürün paketinden tüm hazırlık ve kullanım talimatlarını öğrenin. Doktorunuz ilk enjeksiyonunuzu tıbbi ofiste uygulayabilir.

İlacınız soğutulmuşsa, enjekte etmeden önce oda sıcaklığında en az 15 ila 30 dakika bekletin. Bu ilacı başka bir şekilde ısıtmayın. Örneğin, mikrodalgada ısıtmayın veya sıcak suya koymayın. Bu ilacı sallamayın. Kullanmadan önce bu ürünü parçacıklar, bulanıklık veya renk değişikliği açısından görsel olarak kontrol edin. Önceden doldurulmuş şırınga, kartuş veya kalem enjektörü sıvı içinde küçük beyaz parçacıklara sahip olabilir. Bu normal. Başka parçacıklar, bulanıklık veya renk değişikliği görürseniz, sıvıyı kullanmayın.

Her dozu enjekte etmeden önce, enjeksiyon bölgesini alkolle temizleyin. Deri altındaki yaralanmayı azaltmak için enjeksiyon bölgesini her seferinde değiştirin. Boğaz, çürük, kırmızı veya sert alanlara enjekte etmeyin.

Tıbbi malzemelerin nasıl güvenli bir şekilde saklanacağını ve atılacağını öğrenin.

1 ila 2 hafta sonra durumunuzda iyileşme fark edebilirsiniz, ancak bu ilacın tam olarak faydalanması birkaç ay sürebilir. Durumunuz düzelmezse veya kötüleşirse doktorunuza bildirin.

Yan etkiler

Enjeksiyon bölgesinde kızarıklık, kaşıntı, ağrı veya şişme oluşabilir. Bu genellikle enjeksiyondan 1-2 gün sonra başlar ve 3-5 gün içinde temizlenir. Enjeksiyon bölgesi reaksiyonları genellikle ilk aydan sonra azalır. Baş ağrısı da ortaya çıkabilir. Bu etkilerden herhangi biri devam ederse veya kötüleşirse, derhal doktorunuza veya eczacınıza bildirin.

Doktorunuzun bu ilacı reçete ettiğini unutmayın, çünkü size olan yararın yan etki riskinden daha büyük olduğuna karar vermiştir. Bu ilacı kullanan birçok insanın ciddi yan etkileri yoktur.

Bu ilacı kullanırken enfeksiyon belirtileri geliştirirseniz derhal doktorunuza söyleyin: ateş, titreme, sürekli boğaz ağrısı, sürekli öksürük, gece terlemeleri, nefes darlığı, ağrılı / sık idrara çıkma, olağandışı vajinal akıntı, ağızda beyaz lekeler (oral pamukçuk).

Aşağıdakiler de dahil olmak üzere ciddi yan etkileriniz varsa hemen doktorunuza söyleyin: burun ve yanaklarda döküntü (kelebek döküntüsü), baş dönmesi, aşırı yorgunluk, soluk görünümlü, saç dökülmesi, kolların / bacakların şişmesi, olağandışı morarma / kanama, şiddetli baş ağrısı, zihinsel / ruh hali değişiklikleri, nöbetler, açıklanamayan kas güçsüzlüğü, ellerde / ayaklarda uyuşma / karıncalanma, kararsızlık, görme değişiklikleri, şiddetli mide / karın ağrısı, sürekli bulantı / kusma, koyu renkli idrar, sararma gözleri / cilt.

Bu ilaca çok ciddi bir alerjik reaksiyon nadirdir. Bununla birlikte, aşağıdakiler de dahil olmak üzere ciddi bir alerjik reaksiyon belirtisi fark ederseniz hemen tıbbi yardım alın: döküntü, kaşıntı / şişme (özellikle yüz / dil / boğazda), baş dönmesi, nefes darlığı.

Bu olası yan etkilerin tam bir listesi değildir. Yukarıda listelenmeyen diğer etkileri fark ederseniz, doktorunuza veya eczacınıza başvurun.

Önlemler

Etanercept kullanmadan önce, alerjiniz varsa doktorunuza veya eczacınıza söyleyin; veya lateks veya doğal kuru kauçuğa (bazı etanersept formlarında bulunur); veya başka alerjiniz varsa. Bu ürün, alerjik reaksiyonlara veya diğer sorunlara neden olabilecek aktif olmayan bileşenler içerebilir. Daha fazla bilgi için eczacınızla konuşun.

Bu ilacı kullanmadan önce, doktorunuza veya eczacınıza, özellikle aktif veya tekrarlayan enfeksiyonlar (hepatit B, HIV, tüberküloz gibi), kan bozuklukları (lösemi, anemi gibi), zayıflamış kemik iliği, kanser öyküsü ( lenfoma gibi), diyabet, kalp yetmezliği, nöbetler, sinir sistemi problemleri (multipl skleroz gibi), belirli bir karaciğer problemi (alkolik hepatit), kan damarı bozuklukları (vaskülit gibi) bildirin.

Doktorunuzun onayı olmadan aşılar yapmayın ve yakın zamanda oral çocuk felci aşısı almış kişilerle temastan kaçının. Su çiçeği ve diğer enfeksiyonlara maruz kalma riskleri hakkında doktorunuza danışın.

Ameliyattan önce doktorunuza veya diş hekiminize kullandığınız tüm ürünler (reçeteli ilaçlar, reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) hakkında bilgi verin.

Bu ilacı yaşlılarda kullanırken dikkatli olunmalıdır çünkü enfeksiyonlara daha eğilimli olabilirler. Etanersepte başlamadan önce çocukların tüm çocukluk aşıları konusunda güncel olmaları önerilir.

Hamilelik sırasında, bu ilaç sadece açıkça ihtiyaç duyulduğunda kullanılmalıdır. Riskleri ve faydaları doktorunuzla tartışın. Bu ilaç anne sütüne geçer. Emzirmeden önce doktorunuza danışın.

Etkileşimler

İlaç etkileşimleri ilaçlarınızın çalışma şeklini değiştirebilir veya ciddi yan etki riskinizi artırabilir. Bu belge olası tüm ilaç etkileşimlerini içermemektedir. Kullandığınız tüm ürünlerin bir listesini tutun (reçeteli / reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) ve doktorunuzla ve eczacınızla paylaşın. Doktorunuzun onayı olmadan herhangi bir ilacın dozunu başlatmayın, durdurmayın veya değiştirmeyin.

Bu ilaçla etkileşime girebilecek bazı ürünler şunlardır: abatacept, interlökin-1 blokerleri (anakinra, canakinumab, rilonacept gibi), canlı aşılar (kızamık, kabakulak, çocuk felci, kızamıkçık, tifo, suçiçeği, sarı humma), diğer ilaçlar otoimmün hastalık (azatiyoprin, siklofosfamid gibi).


Leave A Reply