Enerji Dönüşümleri Nasıl Olur? Enerjini Korunumunun Sağlanması

0

Enerji dönüşümleri nasıl olur? Enerjinin korunumu yasası nedir? Enerji dönüşümleri ile enerjinin korunumu 7. sınıf konu anlatımı.

ENERJİ DÖNÜŞÜMLERİ

Kinetik ve çekim potansiyel enerjileri birbirine dönüşebilir. Bir ipin ucuna top bağlayarak oluşturduğumuz basit sarkaçta bu durumu gözlemleyelim. Basit sarkaçtaki top 1 ve 3 noktaları arasında hareket etmektedir.

enerji-donusumu

***Top 1 konumundayken cismin sürati sıfır olduğundan kinetik enerjisi yoktur. Fakat yüksekliği en fazla olduğundan çekim potansiyel enerjisi en yüksek değerdedir.

***Top 2 konumundayken cismin sürati en fazla olduğundan kinetik enerjisi en büyüktür. Fakat yükseklik en küçük değerde olduğu için çekim potansiyel enerjisinin değeri en küçüktür.

***Top 3 konumundayken cismin sürati sıfır olduğundan kinetik enerjisi yoktur. Fakat yüksekliği en fazla olduğundan çekim potansiyel enerjisi en yüksek değerdedir.

***Top 1’den 2’ye giderken yüksekliği azaldığı için çekim potansiyel enerjisi azalır, sürati arttığı için kinetik enerjisi artar.

***Top 2’den 3’e giderken sürati azaldığı için kinetik enerjisi azalır, yüksekliği arttığı için çekim potansiyel enerjisi artar.

ENERJİNİN KORUNUMU

Bir cismin sahip olduğu potansiyel ve kinetik enerji toplamına mekanik enerji denir. Sürtünmenin ihmal edildiği bir ortamda bir cismin mekanik enerjisi kaybolmaz. Yalnızca başka enerji türlerine dönüşür.

Buna enerjinin korunumu denir.

***Yüksekten düşen bir vazo yere çarptığında sahip olduğu çekim potansiyel enerjisi ses ve ısı enerjisine dönüşür.
Potansiyel Enerji = Ses Enerjisi + Isı Enerjisi

***Sınıfımızda yanan bir ampulde elektrik enerjisi, ısı ve ışık enerjisine dönüşür.
Elektrik Enerjisi = Isı Enerjisi + Işık Enerjisi

Enerjinin korunumuna günlük hayattan örnekler


Bir Yorum Yazmak İster misiniz?