Enerji Tasarrufu Hakkında Kompozisyon

2

Enerji tasarrufunun önemini, enerjinin değerini ve tasarrufu anlatan kompozisyon örneği. Kompozisyonlar örnekleri.

GELECEĞE UMUTLA BAKMAK İÇİN

Advertisement

Enerji TasarrufuEnerji Tasarrufu Hakkında Kompozisyon

Enerji Tasarrufu

Enerji nedir? Hayatımızı, üzerine inşa ettiğimiz, onunla yönlendirdiğimiz, onunla doğup, öldüğümüz yegane güç. Enerji, hele elektrik enerjisi hayatımızla öyle özdeşleşmiştir ki, onsuz bir hayat, hatta birkaç saat bile düşünülemez.

Güncel yaşantımızda çeşitli enerjiler kullanırız. Elektrik, güneş, ışık. ısı, hareket enerjisi gibi. Ama bunların ne kadarını yararlı yönde, gereğince sarfediyoruz? Bu sorunun cevabı önce güncel yaşantımızda aranmalıdır. Önce güncel yaşantımızda diyorum, çünkü güncel yaşamımızda yaptığımız enerji sarfiyatının haddi belirlenememiştir. Düşünmeden boşa akıttığımız su damlacıklarının, gereksiz yere açık bırakılan lambaların, sıcak bir günde apartmanlarda öylesine yakılan kaloriferlerin faturası bugün çok büyük meblağlara ulaşmıştır. Bunların hepsi sokağa attığımız paralardır ki, Türkiyemiz gibi gelişmekte olan bir ülkenin bu yüklü faturaları ödemesi çok zordur.

İşte, büyük maddi kayıplara meydan vermemek için insanların alışkanlık haline getirmesi gereken “tasarruf” adını verdiğimiz bir olgu vardır. Tasarruf pek çok konularda olabilir. “Enerji Tasarrufu” denilince herkes ne düşünür bilmem. Ama bu sözcükleri duyduğum zaman, benim aklıma her türlü enerji kaybını ve israfını önleyen, birlik ve beraberlik içerisinde alışkanlık haline getirilmesinin büyük yararlar sağladığı, önemli bir olgunun varlığı gelir.

Advertisement

Bugün dünya üzerinde pek çok enerji kaynağı vardı. Ama bunlar sürekli değildir. Boş yere kullanıldıkları takdirde tükenecekler ve bizler de o enerji kaynaklarından mahrum kalacağız.

Enerji tasarrufu tüm dünya milletleri için geçerlidir. Yani evrenseldir. Bu yüzden tüm dünya milletleri tasarrufu benimsemeli ve birlik beraberlik içinde işbirliği yapmalıdır. Aksi halde tükenen enerji kaynakları, hayatın felce uğraması na sebep olacaktır.

Örneğin, dünya üzerindeki petrol yataklarının kuruduğunu düşünelim. O zaman, arabalar duracak, makineler çalışmayacak ve bizler ne yapacağımızı şaşıracağız.

Tasarruf, hele ki enerji tasarrufu, dünya milletlerinin önemle üzerinde durması gereken bir konudur. Düşüncesizce harcanan yaşam kaynaklarımız, dünyanın acı sonunu er geç getirecektir. Bu acı sonu yaşamak istemiyorsak, hep birlikte elimizden geldiğince ENERJi TASARRUFU’na katılmalıyız.

Advertisement


2 yorum

Leave A Reply