Enerji Tasarrufu İle İlgili 2 Adet Kompozisyon, Yazı Örnekleri

2
Advertisement

Enerji tasarrufunun önemini, enerjinin değerini ve tasarrufu anlatan 2 adet kompozisyon, yazı örnekleri. Kompozisyonlar örnekleri.

Enerji Tasarrufu Haftası

Kaynak: pixabay.com

Enerji Tasarrufu Hakkında Kompozisyon

GELECEĞE UMUTLA BAKMAK İÇİN

Enerji nedir? Hayatımızı, üzerine inşa ettiğimiz, onunla yönlendirdiğimiz, onunla doğup, öldüğümüz yegane güç. Enerji, hele elektrik enerjisi hayatımızla öyle özdeşleşmiştir ki, onsuz bir hayat, hatta birkaç saat bile düşünülemez.

Güncel yaşantımızda çeşitli enerjiler kullanırız. Elektrik, güneş, ışık. ısı, hareket enerjisi gibi. Ama bunların ne kadarını yararlı yönde, gereğince sarfediyoruz? Bu sorunun cevabı önce güncel yaşantımızda aranmalıdır. Önce güncel yaşantımızda diyorum, çünkü güncel yaşamımızda yaptığımız enerji sarfiyatının haddi belirlenememiştir. Düşünmeden boşa akıttığımız su damlacıklarının, gereksiz yere açık bırakılan lambaların, sıcak bir günde apartmanlarda öylesine yakılan kaloriferlerin faturası bugün çok büyük meblağlara ulaşmıştır. Bunların hepsi sokağa attığımız paralardır ki, Türkiyemiz gibi gelişmekte olan bir ülkenin bu yüklü faturaları ödemesi çok zordur.

İşte, büyük maddi kayıplara meydan vermemek için insanların alışkanlık haline getirmesi gereken “tasarruf” adını verdiğimiz bir olgu vardır. Tasarruf pek çok konularda olabilir. “Enerji Tasarrufu” denilince herkes ne düşünür bilmem. Ama bu sözcükleri duyduğum zaman, benim aklıma her türlü enerji kaybını ve israfını önleyen, birlik ve beraberlik içerisinde alışkanlık haline getirilmesinin büyük yararlar sağladığı, önemli bir olgunun varlığı gelir.

Bugün dünya üzerinde pek çok enerji kaynağı vardı. Ama bunlar sürekli değildir. Boş yere kullanıldıkları takdirde tükenecekler ve bizler de o enerji kaynaklarından mahrum kalacağız.

Enerji tasarrufu tüm dünya milletleri için geçerlidir. Yani evrenseldir. Bu yüzden tüm dünya milletleri tasarrufu benimsemeli ve birlik beraberlik içinde işbirliği yapmalıdır. Aksi halde tükenen enerji kaynakları, hayatın felce uğraması na sebep olacaktır.

Advertisement

Örneğin, dünya üzerindeki petrol yataklarının kuruduğunu düşünelim. O zaman, arabalar duracak, makineler çalışmayacak ve bizler ne yapacağımızı şaşıracağız.

Tasarruf, hele ki enerji tasarrufu, dünya milletlerinin önemle üzerinde durması gereken bir konudur. Düşüncesizce harcanan yaşam kaynaklarımız, dünyanın acı sonunu er geç getirecektir. Bu acı sonu yaşamak istemiyorsak, hep birlikte elimizden geldiğince ENERJi TASARRUFU’na katılmalıyız.

YAZI 2

Enerji Tasarrufu

Enerji son yüzyılda özellikle sanayinin de gelişmesi ile insanoğlu için büyük önem arzeden konuların başında gelmiştir. Dünya tarihinin son 40 yıllık periyodu incelenirse tüm dünyanın enerji kaynakları için hummalı bir yarış içerisinde hatta savaş içerisinde olduğu görülecektir. Enerji dün, bugün ve yarın her zaman önemli olacaktır ve önemini de asla yitirmeyecektir.

Ülkemiz enerji kaynakları açısından kıskanılacak imrenilecek kadar büyük zenginliklere sahiptir. Öncelikle suyumuz bol ve toprağımızda geniş olduğu için enerji üretimi konusunda normalde bir sıkıntı yaşamıyoruz. Ham maddemiz bol enerji santralleri ve ya baraj kurmak için topraklarımızda yeterince geniş ve uygundur. Hatta rüzgar ve güneş enerjisinden yararlanmak için yapılan çalışmalar neticesinde birçok bölgenin bu şekilde doğaya hiçbir zarar vermeyen kaynaklar açısından da bol olduğunu gösteriyor. (Bazı bilim adamları rüzgar enerjisinin doğaya zarar verdiğini düşünmesine rağmen somut bir sonuç halen elde edilememiştir.)

Peki o halde neden hep enerji konusunda problemler sıkıntılar yaşıyoruz. Bunun cevabı oldukça açık : “Çünkü enerji tasarrufu yapmıyoruz ve bu konu ile toplum olarak pek de ilgilenmiyoruz.”

Enerji tasarrufu öncelikle evimizden başlar. Enerji tüketimi için kurulacak olan santraller, barajlar ve ya yöntemlere devletin ilgili makamları karar verdiğine göre bize de etki alanımızda yer alan ev, okul, dershane, yazlık v.s. yerlerde tasarruf etme görevi düşmektedir. Öncelikle eğer evimizde tasarruflu ampul kullanılmıyorsa aile büyüklerimizden bu konuda yardım alarak bunların değişimini sağlamalıyız. Eski tip 100 Wattlık bir ampülün yaydığı ışık ile son dönemde üretilen 20 Wattlık ekonomik ampüllerin arasında hiçbir fark yoktur. Ancak enerji kullanımı konusunda kabaca aralarında 5 kat fark vardır ki bu da azımsanmayacak bir orandır. Gereksiz yere açılan lambaların kapatılması konusunda bir şey söylememek gerekiyor bunu zaten herkesin yapması gerekiyor. Ayrıca televizyon, DVD, uydu alıcıları ve ya bilgisayarların kullanılmadığı anlarda bekleme durumuna alınması ve ya açık bırakılması mutlaka engellenmelidir. Mutlaka kullanmadığımız cihazları gerekirse el ile kapatmalıyız. Cihazlarda genel olarak bulunan küçük led lambalarının dahi kullanılmadığı zamanlarda açık bırakılmaması büyük bir enerji tasarrufu yapmamıza sebep olacaktır.

Advertisement

Evlerimizde bulunan buzdolaplarının kapaklarının gereksiz yere açık bırakılmaması, kış aylarında güçlerinin minimum dereceye kadar kısılması da güzel bir enerji tasarrufudur. Yaz aylarında klima açık iken pencerelerin sıkı sıkıya kapalı tutulması. Direk güneş ışığı alan noktalara klima kurulmaması cam çerçevelerin ısı yalıtımı yapılmış olması derken saydığımız tüm maddelerin yerine getirilmesi hem ev hem de ülke ekonomisine büyük katkılar sağlayacak enerji tasarrufu anlamına gelmektedir.

Ne unutun ne de unutturun. “Enerji tasarrufu yapmak sadece kişisel ekonomimiz için bir kazanç değil aynı zamanda insanlık ve gelecek kuşaklara daha temiz bir dünya bırakabilmek için de önemli ve gerekli bir yoldur.”


2 yorum

Leave A Reply