Enerji Tasarrufu İle İlgili Yazı – Enerji Tasarrufunun Önemi Hakkında Yazı

0

Enerji Tasarrufunun önemi, gerekliliği nedir, nasıl tasarruf yapılır? Enerji Tasarrufu Haftası hakkında yazı. Enerji Tasarrufu ile ilgili yazı.

Enerji Tasarrufu Haftası

Advertisement

Enerji Tasarrufu İle İlgili Yazı

Enerji (Erke), bir cisimde bulunan, ortaya bir iş çıkarmaya yarayan güçtür. Bir insanda, bir makinede, dökülen bir suda ve hareket eden bir cisimde her an bir iş yapabilme gücü olduğuna göre, bunlarda belli bir miktarda bir enerji var demektir. Bir cisimdeki enerji miktarı, onun iş yapabilme gücüne eşittir.

Enerji çeşitleri ve kullanma alanları çoktur. Uygarlığın gelişmesi enerji sayesinde olmuştur. Uygarlık geliştikçe enerjiye olan ihtiyacımız da artmaktadır. Enerji sayesinde yemeğimizi pişiriyor, çamaşırlarımızı yıkıyor, tüm işimizi kolaylaştıran araçları kullanabiliyoruz. Artan ihtiyaç dolayısıyla enerji kaynakları da gittikçe azalmaktadır. Bu durum inanları gelecek için düşündürmektedir.

Bugün bütün ulusların en başta gelen sorunlarından en önemlisi enerji sorunudur. Bu nedenle enerji tasarrufu büyük bir önem taşımaktadır.

Yurdumuzda enerji alanında büyük atılımlar yapılmasına rağmen,yine de enerji dar boğazını henüz aşmış değiliz. Bu dar boğazı aşmak, enerji savurganlığının milli ekonomimiz üzerinde yarattığı olumsuz etkileri azaltmak, sorunun daha büyük boyutlara ulaşmasını önlemek amacıyla ocak ayının ikinci pazartesi günüyle başlayan hafta, “Enerji Tasarrufu Haftası” olarak düzenlenir. Yapılan çalışmalarla enerji savurganlığının önlenmesine çalışılır.

Advertisement

Enerji kaynaklarımızı tutumlu kullanmalıyız. Kaloriferimizi, sobamızı, fırınımızı yakarken israfa kaçmamak; muslukları elektrikleri açık bırakmamak ve suyu tutumlu kullanmak; fazla lamba sayısını azaltmak gibi önlemlerle milli ekonomimize katkıda bulunmalıyız.


Yorum yapılmamış

Leave A Reply