Enerji Tasarrufu Nedir

0

Günce Koral Esnaf Lokantası şarkısı şarkı sözleri. Günce Koral şarkı sözleri. Esnaf Lokantası şarkı sözü.

Enerji Tasarrufu

Enerji tasarrufu nedir sorusunun aslında tam karşılığı dünyayı kurtarmak olarak verilebilir. Enerji tasarrufu insanlığın geleceğinin, dünyamızın geleceğinin teminat altına alınması demektir.

Advertisement

Sanayi devriminden sonra insanoğlunun hızlı gelişmesi sonucunda enerji ihtiyacımız inanılmaz derece artmıştır. Bu enerji talebinde ki muazzam artış yeni enerji kaynaklarının kullanımına enerji kaynakları sebebi ile savaşların çıkmasına kadar türlü değişik etkiyi de beraberinde getirmiştir. Bugün günümüzde yapılan savaşların neredeyse tamamına yakınının sebebi enerji sebebi ile çıkmaktadır.

Ancak tabii ki aynı zamanda bilimin ışığında yürüyen insanlarında var olduğu bir dünyada yaşıyoruz. Bilimin bağnaz ve bencil sisteme her zaman alternatif bir fikri, düşüncesi yolu olagelmiştir. Bilim de bu tersliğe enerji tasarrufu edecek cihaz ve kaynakların keşfi ile dur demeye çalışmakta ve insanları enerji tasarrufuna teşvik etmektedir. Özellikle son dönemde yaygınlaşmaya başlayan led lambalar bunun en güzel örneklerinden biridir.

Aynı zamanda ısıtma / soğutma sistemlerinde son dönemlerde yapılan çalışmalar ile bir ampul kadar elektrik kullanarak iklimlendirme işlevini gören cihazlar üretilirken, hibrid teknoloji konularında yapılan çalışmalar ile petrol ürünlerine karşı olan insanoğlunun bağımlılığı en az seviyeye indirilmeye çalışılmaktadır.

Güneş ve rüzgar gibi tamamen doğal enerji kaynaklarının özellikle sanayileşmesini tamamlamış ülkelerde hızla ön plana çıkması ve nükleer santral gibi insanlık için çok tehlikeli kaynakların kapatılması yoluna gidilmesi benimsenmiştir. Maalesef ülkemiz de bunun tam tersi yönde kararlar alarak herkesin kurtulmak istediği nükleer enerjiye kucak açmaya hazırlanmaktadır.

Advertisement

Burada satırlar boyu bu konuda yazı yazabiliriz ancak enerji tasarrufu demek sadece evimize gelene elektrik faturalarındaki miktarın azaltılması değil kelebek etkisi olarak düşünecek olursak belki de savaşların çıkmasını önlemek bir insan canı kurtarmak demektir. Enerji tasarrufu bu kadar önemli bir konudur çünkü küreselleşmiş olan dünyamızda birbirine bağlı olmayan hiçbir olay ve konunun kalmadığı düşünülecek olursa zincirin en sağlam halkası olması gereken noktadır.


Leave A Reply