Engelliler İçin Spor Hakkında Bilgi, Paralimpik Oyunların Tarihçesi

0
Advertisement

Engelliler için sporun tarihçesi ve gelişimi nasıldır? Engelliler yaptıkları sporlar ile ilgili uluslararası kurumlar, engelli sporu hakkında genel bilgi.

Dünya Engelliler Günü Haftası Mesajları

ENGELLİLER İÇİN SPOR

Doğuştan ya da sonradan fiziksel veya zihinsel yeteneklerinin bir bölümünü kaybetmiş kişiler tarafından yapılan sportif faaliyetlerdir. Engelliler için dünyada ciddi anlamda sportif çalışmaların başlangıcı 1 Şubat 1945 olarak kabul edilir. O tarihte ingiltere’de Londra’ya 70 kilometre mesafedeki Aylesbury kentinde Stoke Mandeville Rehabilitasyon Merkezi’nde Dr. Ludwig Guttmann tarafından II. Dünya Savaşı’nda şarapnel parçaları ile çeşitli şekillerde yaralanmış parapleji hastalarının rehabilitasyonu için spor kullanılmaya başlanmıştır.

Dr. Guttmann bu çalışmasında ilk olarak okçuluk, bowling , bilardo ve masa tenisini kullanmaya başlamıştır. Daha sonra bu olayı takım sporlarına taşıyan Dr. Guttmann tekerlekli sandalye ile önce polo, sonra da basketbol oyunlarını kullanmaya başladı. Kısa bir süre sonra diğer spor dallan eskrim, cirit, gülle, tekerlekli sandalye yarışı, tekerlekli sandalye ile slalom yarışı ve halter spor dalları olaya katılmıştır. Dr. Guttmann’ın çabalarıyla, 28 Temmuz 1948 tarihimde I. Stoke Mandeville Özürlüler Oyunları düzenlenmiştir.

Bu oyunlara savaş gazisi 16 kişi katılmıştır. 1949’da düzenlenen ikinci oyunların ödül dağıtımı sırasında Dr. Guttmann, özürlülerin spor etkinliklerinin İngiltere sınırlarının dışına çıkartılıp, uluslar arası düzeye getirilmesini önermiştir. O dönemde çok ilgi görmeyen bu öneriden üç yıl sonra 1952’de Hollanda’dan küçük bir özürlü sporcu kafilesi gelmiş ve ilk uluslar arası ilişki gerçekleşmiştir. 1956 Melbourne Olimpiyat Oyunları sırasında Uluslar Arası Olimpiyat Komitesi, Stoke Mandeville Oyunları Organizasyon Komitesi’ne “Olimpik ideale Hizmet” ödülü vermiştir. 1957 yılında yapılan oyunlara ise İngiltere dışından 360 sporcu katılmıştır.Aynı yıl, “Stoke Mandeville Oyunları Komitesi” kurulmuştur.

Paralimpik Oyunlar

Oyunlar üç yıl art arda orada yapılmış; daha sonra bu oyunların olimpiyatların yapıldığı şehirlerde yapılması kararlaştırılmış ve Paralimpiyatlar (Paralimpik Oyunlar) doğmuştur. 1960 yılındaki Roma Olimpiyat Oyunları ardından 1. Paralimpik Oyunlar, 21 ülkeden 400 sporcu ve 300 idarecinin katılımı ile gerçekleştirilmiştir.

Advertisement

1964 Tokyo Olimpiyatları arkasından II. Paralimpik Oyunlar, 23 ülkeden 335 sporcunun katılımı ile yapılmıştır. Bu oyunlara Japon imparatoru büyük destek vermiş ve oyunları 100000 kişi izlemiştir. Japonya’da bu oyunların hemen ardından engelli kişilerin eğitimleri için büyük merkezler kurulmaya başlanmıştır.

1968 Meksiko City Olimpiyatları sonrası Meksika’nın koşullan gereği Engelliler Olimpiyatı’na israil talip oldu. 28 ülkeden 750 sporcu ve 300 idareci Tel Aviv’de buluştu. Aynı yıl yine Dr. Guttmann’ın girişimleriyle ilk özürlüler stadyumu yapılmaya başlandı ve 2 Ağustos 1969’da 29 ülkeden 450 sporcunun katıldığı 1969 Uluslar Arası Oyunları ile Kraliçe Elizabeth tarafından açıldı. 1972’de ise Paralimpiyatlar, Münih Olimpiyatları’ndan önce Heidelberg’de 44 ülkeden 1000 sporcu ve 400 idarecinin katılımı ile gerçekleşti. 1976’da Paralimpiyatlar, Montreal Olimpiyatları sırasında Kanada’nın Toronto kentinde 42 ülkeden 2700 sporcu ve idarecinin katılımı ile gerçekleşti.

Engelliler İçin Spor

1980 Moskova Olimpiyatları yapılırken, Paralimpiyatlar Hollanda’nın Arnhem kentinde 42 ülkeden 2560 sporcu ve idarecinin katılımı ile yapılmıştı. 1984 yılındaki Los Angeles Olimpiyatları ardından Paralimpiyatlar iki ayrı yerde New York’ta 45 ülkeden 2500 kişinin katılımı ve Stoke Mandeville’de 41 ülkeden 1500 sporcunun katılımı ile yapıldı.

1988 Seul Olimpiyatları sonrası büyük bir artış gözlenerek 62 ülkeden 4200 sporcunun katılımı ortaya çıkmıştır. 1992 Barcelona Olimpiyatları sonrası aynı yerde IX. Paralimpik Oyunlar’a ise tam 85 ülkeden 4000 sporcu ve idareci katıldı.Türkiye açısından bu oyunların önemi ilk kez 1 sporcu ve iki idareciden oluşan bir kafile ile katılımımızdı.

1996 Atlanta ve 2000 Sydney Olimpiyatları sonrası yapılan Paralimpik Oyunlar’a katılım artınca, Uluslar Arası Olimpiyat Komitesi ve Uluslar Arası Paralimpik Komite oyunlara katılacak sporcu ve idareci sayısına ciddîbir kısıtlama getirdi.

Advertisement
Dünyada engellilerin yaptıkları sporlarla ilgili uluslar arası kuruluşlar, engel gruplarına göre şunlardır:

IBSA: Uluslararası Görmezler Spor Kuruluşu.
CP-IPSA: Serebnal Palsi- Uluslar Arası Spor ve Boş Zamanları Değerlendirme (Rekreasyon) Birliği.
ISMWSF: Uluslar Arası Stoke Mandeville Tekerlekli Sandalye Sporları Federasyonu.
SO (Special Olympics): Zihinsel Engelliler Özel Olimpiyatları.
CISS: işitme Engelliler Spor Birliği.
IPC: Uluslar Arası Paralimpik Komite.
INAS-FMH: Zihinsel Engelliler Uluslar Arası Spor Kuruluşu.


Leave A Reply