Engerek Nasıl Bir Yılandır? Türleri, Özellikleri, Beslenme, Üremesi, Gerçekler

6

Engerek yılanı nasıl bir yılandır? Engerek yılanının özellikleri, türleri, yaşam ortamı, davranışları, hakkında ilginç gerçekler.

engerek

Kaynak: commons.wikimedia.org

Engerek; (Lat. Vipera)

Omurgalı hayvanlardan Sürüngenler sınıfının Engerekgiller familyasından bir yılandır. Avrupa, Asya ve Afrika kıtalarında yaşayan 10 kadar türü vardır. Zehirli yılanların en kuzeyde yaşayan grubu olan engerekler, doğurgan hayvanlardır. Suda yaşayan birkaç türü olmakla birlikte çoklukla çalılık, çakıllı ve bol güneş alan topraklarda yaşarlar. Topraktaki köstebek ve fare deliklerine yerleşir, kışı buralarda geçirirler. Kafaları geniş, yassı, üçgen biçiminde boyundan ayrı görünümde, şakakları şişkindir. Üst çenedeki dişlere bağlı keseciklerde zehir bulunur. Boyları 50 cm ile 2 m arasında değişir.

Advertisement

İlginç Boynuzlu Engerek Gerçekleri:

 • Boynuzlu engerek, 12 ila 24 inç uzunluğa ulaşabilir. Dişiler erkeklerden daha büyüktür.
 • Vücudun rengi ortamın renkleri ile uyumludur. Boynuzlu engereklerin üst kısımları genellikle kumlu, sarımsı, soluk kahverengi veya grimsi olup, açık kahverengi çapraz çubuklarla veya lekelerle kaplıdır. Göbek beyaz renklidir.
 • Gözlerin üstündeki boynuzlar, boynuzlu engereklerin en belirgin özelliğidir. Bu yapılar aslında gözleri kumdan koruyan ve kamuflaja yardımcı olan değiştirilmiş pullardır.
 • Boynuzlu engerekler üçgen başlı, tıknaz gövdeli ve kısa kuyrukludur. Vücudun dorsal tarafındaki pullar omurgalıdır. Erkeklerin dişilerden daha büyük kafaları ve daha büyük gözleri vardır.
 • Boynuzlu engerek, 13 farklı toksinden oluşan zehir üretir. Zehirli dişler ağzın arka kısmında düz bir şekilde uzanıyordu. Yılan avına saldırmak için ağzını açtığında ortaya çıkarlar.
 • Boynuzlu engerek, yerin titreşimlerini ve vücut ısısını (sıcak kanlı hayvanların) algılayarak ve görme yoluyla avın yerini tespit edebilir.
 • Boynuzlu engerek, aktif olarak ve bir pusu avcısı olarak avlanır (sürpriz unsurunu kullanarak).
boynuzlu engerek

Kaynak: commons.wikimedia.org

 • Boynuzlu engerek bir etoburdur (et yiyen). Diyeti kemirgenler, kuşlar ve kertenkelelerden oluşur. Boynuzlu engerek avını tek parça halinde yutar.
 • Boynuzlu engerek, gece yaratıktır. Gün batımından sabaha kadar aktiftir. Yanlara kayarak hareket eder. Bu tür hareket “yana sarma” olarak bilinir.
 • Boynuzlu engerek kendini kumda saklamak için yan yana kıvrılıyor. Yılan, avı şaşırtabilir ve kumla kaplı olduğu gün boyunca aşırı ısınmayı ve potansiyel avcıları önleyebilir.
 • Boynuzlu engereklerin başlıca avcıları monitörler, bal porsukları ve vahşi ve vahşi kedilerdir.
 • Boynuzlu engerek tehlike ile karşı karşıya kaldığında gövdeyi kıvırır ve omurgalı pulları birbirine sürterek törpüleme sesi çıkarır. Aynı zamanda tıslar ve vücudu daha büyük görünmesi için şişirir.
 • Boynuzlu engereklerin çiftleşme mevsimi Nisan’dan Haziran’a kadar sürer. Yılanlar, koku alma duyusu yoluyla çiftleşen partnerleri bulurlar (feromonları hissedebilirler). Boynuzlu engerek kumda çiftleşir.
 • Dişi 8 ila 20 yumuşak kabuklu yumurtayı yerdeki veya kayaların altındaki terk edilmiş yuvalara bırakır. Kuluçka dönemi 6 ila 8 hafta sürer. Genç boynuzlu engerekler 2 yaşında cinsel olgunluğa ulaşır.
 • Boynuzlu engerekler, vahşi doğada 14 ila 18 yıl yaşayabilir.

Engerekgiller, (Lat.Viperidae)

Omurgalı hayvanlardan Sürüngenler sınıfının Pullusürüngenler takımının Olukluzehirdişliler bölümünden bir familyadır. Yüz kadar yılan türü içeren bu familyanın üyeleri doğurgandır. Başlarının üçgen biçiminde olmasıyla tanınırlar. Kuyrukları kısadır. Kullanılmadığı zaman geriye doğru kıvrılabilen zehir dişleri çok uzun olup içleri boştur. En ilginç özellikleri avlarını avlayış biçimleridir. Oldukları yerde kalarak avlarının kendilerine gelmesini bekleyen bu yılanlar zehirledikleri hayvanların izinden giderek ölüsünü bulurlar. Bu izleme sırasında damaklarındaki tat ve koku alma organlarından yararlanırlar.

Başlıca türleri: Adi engerek, Avrupa engereği, Afrika engereği, boynuzlu mısır engereği, kanca dişli engerek.


6 yorum

 1. üst çenesinin sağ ve sol tarafında olmak üzere kanca gibi iki zehir dişi bulunmaktadır. ancak, her diş, biri uzun üçü daha kısa dört dişten oluşmaktadır. tek diş görünümündedir. dişi yerinden sökerek bizzat inceledim. çok tehlikeli, korkusuz yılanlardır.

Leave A Reply