Enrico Caruso Kimdir?

0
Advertisement

Enrico Caruso hayatı, biyografisi. Enrico Caruso eserleri, hakkında bilgi. Tarihteki önemli müzisyenler.

Enrico Caruso (1873-1921)

Opera tarihinin en ünlü ses yıldızlarından biridir. Müziğe 9 yaşında kilise korosunda şarkı söyleyerek başlamış, doğduğu şehir olan Napoli’deki tanınmış öğretmenlerden ders alarak bilgisini genişletmiştir.

Caruso sahneye ilk defa 1894’de “L’Amico Fritz” operasında çıkmış, dört yıl sonra Milano’da Teatre Lirico’ya geçmiştir. Kendisini o sıralarda dinleyen ünlü orkestra şefi Arturo Toscanini şunları söylemiştir.
“Bu genç Napolili böyle şarkı söylemekte devam ederse, yakında tüm dünya ondan bahsetmeye başlayacak.”

Caruso’nun ünü 1902’de Monte Carlo Operası’nda temsillerinden sonra yayıldı, 1903’de New York’un Metropolitan Müessesi tarafından davet edildi. Burada bıraktığı ilk izlenim pek iyi olmadıysa da mevsim sonuna doğru başarısı günden güne yükseldi. Caruso 17 yıl boyunca Metropolitan’ın baş yıldızı olarak çalıştı, o tarihe kadar hiçbir opera sanatçısının almadığı ücreti aldı, görmediği saygı ve sevgiyi topladı. Yalnız plaklarından iki milyon dolar kazanan sanatçı 1920 yılında New York’ta Brooklyn Akademisi adına düzenlenen bir gösteride “L’Elisir d’Amore” (Aşk İksiri) operasında sahneye çıktığı sırada ağzından kan boşandı. Bundan sonra uzunca bir süre şarkı söyleyemedi, geçirdiği birkaç ameliyata rağmen durumu düzelmedi. 1921 yılında vatanına döndü, orada öldü.

Advertisement

Caruso sesinin güzelliği ve üslubundaki özelliklerle operaseverleri yıllarca kendisine hayran bırakmış, ölümü bütün dünyada büyük üzüntü yaratmıştır. Hayatı hakkında kitaplar yazılmış, filmler çevrilmiştir. Plakları meraklıları tarafından hala aranmaktadır.


Leave A Reply