ERC 20 Nedir? Ne İşe Yarar? Ethereum İçin Ne Anlama Gelir?

0
Advertisement

ERC-20 Nedir? Kripto paralar ile ilgili iseniz mutlaka duyduğunuz ERC-20 için temel ve basit açıklamalar. ERC-20 ve Ethereum arasındaki ilişki

Popüler kripto para birimi ve blok zinciri sistemi Ethereum, satın alınabilen, satılabilen veya takas edilebilen token kullanımına dayanmaktadır. Ethereum 2015 yılında piyasaya sürüldü ve o zamandan beri kripto para biriminin popülaritesinin arkasındaki itici güçlerden biri haline geldi. Ethereum sisteminde coinler, tokenlar, IOU’lar ve hatta gerçek dünyadaki somut nesneler gibi çok çeşitli dijital varlıkları temsil eder. Esasen, Ethereum tokenleri, Ethereum blok zincirini kullanan akıllı sözleşmelerdir.

ERC-20 Nedir? Ne İşe Yarar? Ethereum İçin Ne Anlama Gelir?

Kaynak: pixabay.com

ANAHTAR BİLGİLER

  • Ethereum olarak bilinen popüler kripto para birimi ve blok zinciri sistemi, satın alınabilen, satılabilen veya takas edilebilen token kullanımına dayanmaktadır.
  • Token uygulaması için Ethereum blok zincirindeki tüm akıllı sözleşmelerde kullanılan teknik standart olarak ortaya çıkan ERC-20, en önemli belirteçlerden biridir.
  • Maker (MKR), Basic Attention Token (BAT), Augur (REP) ve OmiseGO (OMG) dahil olmak üzere birçok tanınmış dijital para birimi ERC-20 standardını kullanır.

ERC-20 Nedir?

En önemli Ethereum belirteçlerinden biri ERC-20 olarak bilinir. ERC-20 teknik standart olarak ortaya çıkmıştır. Token uygulaması için Ethereum blok zincirindeki tüm akıllı sözleşmelerde kullanılır ve tüm Ethereum tabanlı belirteçlerin uyması gereken kuralların bir listesini sağlar.

ERC-20 bazı açılardan bitcoin, Litecoin ve diğer kripto para birimlerine benzer. ERC-20 tokenları, değeri olan ve gönderilip alınabilen blockchain tabanlı varlıklardır. Birincil fark, ERC-20 tokenlerinin kendi blok zincirleri üzerinde çalışmak yerine Ethereum ağında yayınlanmasıdır.

ERC-20 Ortak Bir Kural Listesi Tanımlar

Ekim 2019 itibarıyla, Ethereum’un ana ağında 200.000’den fazla ERC-20 uyumlu token bulunmaktadır. ERC-20 hayati önem taşır. Tüm Ethereum token’larının uyması gereken ortak bir kurallar listesini tanımlar. Bu kurallardan bazıları, tokenların nasıl aktarılabileceğini, işlemlerin nasıl onaylandığını, kullanıcıların bir token hakkındaki verilere nasıl erişebileceğini ve toplam token tedarikini içerir.

ERC-20 Nedir? Ne İşe Yarar? Ethereum İçin Ne Anlama Gelir?

Kaynak: pixabay.com

Sonuç olarak, bu özel belirteç, her türden geliştiricinin yeni tokenların daha büyük Ethereum sisteminde nasıl çalışacağını doğru bir şekilde tahmin etmesini sağlar. Bu, geliştiriciler için belirlenen görevi basitleştirir. Token kurallara uyduğu sürece, her yeni projenin yeni bir token piyasaya sürüldüğünde yeniden yapılması gerekmeyeceğini bilerek çalışmalarına devam edebilirler. Bu uygunluk da gereklidir. Ethereum’da üretilen birçok farklı token arasında uyumluluk sağlar.

Advertisement

Neyse ki, token geliştiricilerin büyük çoğunluğu ERC-20 kurallarına uygun davranmaktadır. Bu da Ethereum’un ilk coin teklifleri aracılığıyla piyasaya sürülen tokenlerin çoğunun ERC-20 uyumlu olduğu anlamına geliyor.

Maker (MKR), Basic Attention Token (BAT), Augur (REP) ve OmiseGO (OMG) dahil olmak üzere birçok tanınmış dijital para birimi ERC-20 standardını kullanır. ERC-20 coini olarak verilen herhangi bir dijital para birimini satın almayı planlıyorsanız, bu coinler ile uyumlu bir cüzdanınız da olmalıdır. Neyse ki, ERC-20 tokenleri çok popüler olduğu için bu konud bir çok farklı seçeneğiniz bulunmaktadır.

ERC-20 Nedir? Ne İşe Yarar? Ethereum İçin Ne Anlama Gelir?

Kaynak: pixabay.com

ERC-20 Altı Farklı Fonksiyon Belirtiyor

ERC-20, Ethereum sistemindeki diğer tokenlerin yararına altı farklı işlevi tanımlar. Bunlar, tokenların aktarıldığı yöntem ve kullanıcıların belirli bir tokenla ilgili verilere nasıl erişebilecekleri dahil olmak üzere. Genellikle temel işlevsellik sorunlarıdır.

Bu işlevler ve sinyaller birlikte ele alındığında. Farklı türlerdeki Ethereum token’larının tümünün Ethereum sistemi içinde herhangi bir yerde aynı şekilde performans göstermesini sağlar. Bu nedenle, ether para birimini destekleyen neredeyse tüm dijital cüzdanlar, ERC-20 uyumlu tokenleri de destekler. Ancak ERC-20 standardı nispeten yeni oluşmaya devam ettiğinden, muhtemelen giderilmesi gereken hatalar olacaktır.


Leave A Reply