Ercüment Kalmık Kimdir?

2
Advertisement

Ercüment Kalmık Kimdir? Ercüment Kalmık hayatı, biyografisi, eserleri. Ercüment Kalmık hakkında bilgi.

Ercüment Kalmık (İstanbul 1909-ay. y. 1971)

Ressamdır. Güzel Sanatlar Akademisi’ni bitirdikten sonra (1936), bir süre gazete ve dergilerde çalıştı. 1939’da Paris’e gitti. 1941’de Türkiye’ ye döndü. 1942-1947 arasında Ankara ve İstanbul’da lise öğretmenlikleri yaptı. 1947’de İTÜ Mimarlık Fakültesi’nde renk ve şekil dersleri vermeye başladı. 1954’te Roma’da bir yıl çalışmasına olanak veren bir İtalyan devlet bursu kazandı. 1967-1967-8’de Berlin Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nde konuk profesör olarak temel tasarım dersleri verdi.

1969’da Güzel Sanatlar Akademisi’nde Temel Sanat Eğitimi Kürsüsü’nde görevlendirildi. Yurt içinde ve İtalya, Almanya, Amerika gibi ülkelerde birçok karma sergiye katıldı, kişisel sergiler açtı. Önceleri izlenimcilik doğrultusunda çalışmalar yaptı, sonraları Avrupa gezilerinin de etkisiyle yeni arayışlara yöneldi. Yaratısının ikince evresinde hem D Grubu’nun hem de Müstakil Ressamlar ve Heykeltıraşlar Birliği sanatçılarının eserlerine yakınlık gösterdi. Kübizm ve figüratif soyutlama araştırmalarına girdi, renk uyumları üzerinde özenle durdu.

1960’lı yıllarda balıkçı kayıkları, ağlar, yelken direkleri ve çardakları gibi lirik manzara soyutlamaları yaptı. Yağlıboyanın yanı sıra resim sanatının çeşitli türlerinde (desen, tahta ve lino kazısı Gravürler, Duvar resmi ve mozaik) eserler üretti.

Başlıca eserleri:

Nü 1940, Yelkenliler 1956, özel koleksiyon; Liman 1960, İstanbul Resim ve Heykel Müzesi; Portre 1969, Doğu Anadolu Köyü, Ankara Resim ve Heykel Müzesi; Oyuncakçı, Natürmort., Balıklı Natürmort.

Kitapları; Renklerin Armoni Sistemleri, Tabiatta ve Sanatta Doku.

Advertisement

2 yorum

  1. İrem Çetinor on

    Merhabalar, bu resmini koyduğunuz kişi benim büyükbabam ressam Bülent Çetinor’dur, Ercüment Kalmık da onun hocasıdır, lütfen resmi değiştirir misiniz? B………………………………………..z, çok teşekkürler.

    Saygılarımla,
    İrem Çetinor.

Leave A Reply